Částečné zatmění Měsíce - 7. srpna 2017

autor: Mgr. Jana Hájková
Ještě než se dnes večer vrhneme na kutě, můžeme na obloze i pouhým okem spatřit částečné zatmění Měsíce.

Poslední zatmění Měsíce (polostínové) bylo na našem území vidět zhruba v polovině února letošního roku kolem půlnoci. Dnes však nemusíme zůstávat déle vzhůru, zatmění si totiž užijeme již těsně po východu této přirozené družice Země. Maximální fáze zatmění Měsíce nastane ve 20 hodin a 20 minut.

Tento úkaz se bude odehrávat za soumraku, tedy při přechodu světlé a tmavé fáze dne. A perfektní zprávou je, že k němu nebudeme potřebovat žádné speciální optické vybavení. Jelikož z oblohy zmizí přibližně čtvrtina Měsíce (ta bude jakoby ukousnuta v jeho pravé spodní části), bude tento jev velmi dobře pozorovatelný pouhým okem. I přesto, že Měsíc bude vycházet teprve před půl devátou večer, se nemusíme bát, že bychom zatmění při bezoblačné obloze neviděli. Potrvá totiž přibližně ještě celou následující hodinu. Úplného zatmění Měsíce se dočkáme v polovině přístího roku.

Velmi očekávanou událostí je i letošní úplné zatmění Slunce, které proběhne 21. srpna. Ze Země ale bude viditelné jen na území Spojených států, kde započne již v ranních hodinách. My se na našem území dočkáme prstencového zatmění Slunce až za čtyři léta, v roce 2021.autor:
Mgr. Jana Hájková

datum vydání:
7. srpna 2017


Diskuze k článku „Částečné zatmění Měsíce - 7. srpna 2017“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.