Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kde ještě dnes můžete potkat orangutana tváří v tvář?

autor: Karel Kapinus
Borneo – třetí největší ostrov světa je skutečný ráj na Zemi pro každého, kdo má rád zvířata, rostliny, divočinu a dobrodružství. Ostrov patří třem státům: jižní část Indonésii (73%), severní část Malajsii (26%) a malé území patří nezávislému státu Brunej.

Tento ostrov s vysokými horami, panenskými plážemi a neproniknutelnými džunglemi je domovem ohromujícího množství zvířat a rostlin. Jeho rozmanitá flóra a fauna je však ohrožená rostoucím rozvojem, odlesňováním, požáry a změnou klimatických podmínek.

Borneo je jedním ze dvou míst na světě (druhým je Sumatra), kde můžeme najít kriticky ohrožené orangutany ve volné přírodě. Orangutani patří k nejrozumnějším primátům. Používají znakovou řeč, vyrábějí si sofistikované nástroje pro získávání potravy, umí se léčit, listy používají jako deštníky, a dokonce si vyměňují dárečky.

Z odhadovaného celkového počtu 60.000 posledních volně žijících orangutanů jich žije na ostrově Borneo asi 54.000. V důsledku odlesňování a ztráty biotopů způsobených masívními plantážemi palmového oleje, dochází k neustálému snižování populace těchto primátů. Světový svaz ochrany přírody označil orangutany za kriticky ohrožené, což je poslední stupeň před vyhynutím druhu ve volné přírodě.

Pokud chcete tyto jedinečná zvířata potkat ve volné přírodě, můžete se za nimi vydat na dobrodružnou plavbu po řece Kinabatangan. Na jejích březích potkáte rovněž krokodýli, pytóny, malajské medvědy, opice nebo slony. Kdybyste na orangutany náhodou nenarazili, stačí navštívit některé z rehabilitačních středisek na ostrově, ve kterých se ochranáři starají o zraněné či osiřelé jedince. Snahou těchto center je pomoct zvířatům vrátit je zpět do volné přírody.

Dalším klenotem Bornea je jeden z nejstarších deštných pralesů na světě. Od roku 2006 máte v malajském státě Sabah možnost navštívit centrum environmentálního vzdělávání, které představuje fascinující škálu rostlin a zvířat ostrova Borneo. Po obeznámení se s místní faunou a flórou se můžete pustit do objevování pralesa po nespočetném množství stezek, které vás vynesou až do korun stromů, ze kterých můžete vidět nejvyšší horu Malajsie Kinabalu, která se tyčí do výšky 4.095 m n. m.

Přírodní krásy Bornea se však nenacházejí pouze na pevnině. Na pobřeží ostrova najdete světově proslulá místa na potápění s překrásnými korálovými útesy, pestrým podmořským světem, želvami a žraloky. Potápění v oblasti Sipidan je tak známe, že ochránci přírody udělí denně jen 120 povolení na potápění ve snaze chránit křehké útesy.

Pokud se na Borneo nechystáte, můžete tento ostrov objevovat společně v novém dokumentárním seriálu Divoké Borneo, který vysílá kanál VIASAT NATURE každý čtvrtek od 18.1.2018 ve 21:00 hod.

autor:
Karel Kapinus
www stránky: http://www.chillicom.cz

datum vydání:
16. ledna 2018


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Debata k článku Kde ještě dnes můžete potkat orangutana tváří v tvář?


Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.

 Naše další projekty: