Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Už jste byli v re-use parku? Aneb způsob jak recyklovat odpad

autor: Mgr. Blanka Marková, Ph.D.
Současná společnost konzumuje obrovské množství produktů a přírodních zdrojů, což má řadu následků pro naše životní prostředí. Nejmarkantnějším dopadem je zvyšování objemu odpadů. Nejlepším řešením pro snížení množství odpadů je neprodukovat jej, což však moc dobře nejde. Ideální by tedy bylo prodloužit životnost již existujícího produktu. Metoda re-use je viditelnou možností, jak zredukovat spotřebu a ušetřit přírodní zdroje.

Re-use, tedy znovuvyužití surovin z recyklovaných odpadů, znamená úsporu přírodních surovinových zdrojů, materiálů, paliv i energie, což má vliv na omezování znečištění životního prostředí. Prvním krokem před recyklací suroviny, je vytřídění jednotlivých složek odpadů. Poté se odpady upraví, odmastí a vyčistí a vytvoří se z nich materiál, který je vhodný pro další využití či výrobu. V zahraničí existují tzv. re-use parky, kde se tyto aktivity realizují. Inspirativní je například Alelyckan Eko park ve Švédsku.

„Re-use park je zařízení určené nejen k recyklaci odpadu a jeho převedení na surovinu, ale i místo, kde lidé mohou výrobky i darovat, a ty se po drobné opravě prodávají za velmi výhodné ceny,“ říká docentka Barbara Vojvodíková z Institutu pro udržitelný rozvoj sídel (IURS). Re-use parky jsou běžné v Americe a západní Evropě, k nám se tento koncept dostává velmi pozvolna. V České republice funguje například iniciativa města Brna RE-USE - Druhý život. Občané odevzdají zdarma nepotřebné věci na vybraná sběrná střediska odpadů. Přijímají zde nábytek, knihy, hračky, sportovní vybavení nebo mediální produkty. Pracovníci tyto věci následně prodají za symbolickou cenu

a výtěžek z prodeje putuje na veřejnou sbírku s názvem „Květiny pro Brno“, která podpoří výsadbu a údržbu květinových záhonků ve městě.

Inspiraci ze zahraničí v oblasti znovuvyužití odpadů a re-use parků přináší evropský projekt SURFACE, který propojuje partnery z 9 evropských zemí. Základním pilířem projektu SURFACE je vytvoření re-use parků v 5 pilotních regionech – v Itálii, Rakousku, Německu, Polsku a Maďarsku a příprava na zavedení Re-Use parků v dalších 4 regionech – v Itálii, Slovinsku, Chorvatsku a v České republice. V rámci projektu bude realizována řada kurzů i uměleckých re-use workshopů, na které bude možné se přihlásit.

Pokud se chcete o připravovaných aktivitách dozvědět vice, navštivte stránky projektu SURFACE nebo sledujte facebook IURS.

autor:
Mgr. Blanka Marková, Ph.D.

datum vydání:
16. února 2018


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.