Rybář chytil extrémně vzácného „duhového“ humra

autor: Jiří Černý
U pobřeží kanadského ostrova Grand Manan se podařilo ulovit překrásného humra. Fotografie uvnitř.

Korýše, který dostal jméno Lucky – pravděpodobně proto, že díky svému vzhledu neskončil na talíři – je zbarvený hlavně do bíla, modra a růžova.

Rybář Robinson Russell svůj mimořádný úlovek věnoval Huntsman Marine Science Centre Fundy Discovery Aquarium v Novém Brunšviku. „Opravdu jsem nejprve nevěděl co s tím dělat a tak jsem se rozhodl darovat to akváriu,“ uvedl v rozhovoru pro Portland Press-Herald.

Snímek Lucky se na Instagramu objevil již koncem loňského roku, ale média si ho všimla až nyní. Netrvalo dlouho a stal se virálem.

guardian2011 evoultionfisheries rainbowlobster rarestoftherare

Příspěvek sdílený Robinson Russell (@robinsonfrankrussell),

Lidé mají obvykle tendenci se domnívat, že humři jsou krásně červení. Tento „charakteristický“ odstín však dotyčná zvířata získají teprve až poté, co se… uvaří. Horká voda totiž eliminuje proteiny, které se za normálních okolností váží s červeným pigmentem zvaným astaxanthin a pomáhají tak vytvářet jiné barvy.

Čas od času se objeví humr s genetickou mutací, která barvu úplně změní. Rybáři již chytili například modré, žluté, červené či oranžové jedince.

Lucky však podle magazínu Time může být považován za albína, kteří jsou jednoznačně nejvzácnější – odhaduje se, že na každých 100 milionů humrů připadá pouze jeden takto světlý.

Zdroj: Portland Press-Herald, Timetémata článku:
autor:
datum vydání:
19. června 2018


Diskuze k článku „Rybář chytil extrémně vzácného „duhového“ humra“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!