Liška žlutavá – vzácná houba horských jehličnatých lesů

autor: Mgr. Jana Hájková
My teď, ač je venku celkem sucho, můžeme v lesích najít jedlé houby. Většina houbařů dokonce hlásí slušné úlovky. Pokud budete houbařit na horách a budete mít štěstí, můžete objevit i tuto vzácnost.

třída - stopkovýtrusé (Agaricomycetes)
řád - liškotvaré (Cantharellales)
čeleď - liškovité (Cantharellaceae)
rod - liška (Craterellus)

Charakteristika

Klobouk lišky žlutavé dorůstá do průměru až 8 cm. Díky úzce či široce nálevkovitému tvaru připomíná lišku nálevkovitou. Povrch jejího klobouku bývá značně zvlněný a mnohdy laločnatě zprohýbaný. Barvu má od kaštanově tmavohnědé až po sazově šedohnědou. Oproti lišce nálevkovité je jeho povrch dlouhou dobu hladký, později se stává vláknitě vločkatým až vrásčitým. Starší houby jsou lysé. Spodní strana klobouku, jež je vidět z vnějšku má zlatožlutou či oranžově nažloutlou barvu. Patrné je celkem řídké, zato bohatě větvené žebrování, které bývá lokálně spojeno příčnými žilkami. Zprohýbaná spodní strana lišky žlutavé však nikdy nemá šedavé či černohnědé zbarvení jako vrchní část klobouku. Třeň této lišky je rourkovitý, přičemž směrem k zemi se ztenčuje. Mívá do 1 cm v průměru, je zlatožlutavě oranžový, a dorůstá 3 až 8 cm na výšku. Její výtrusný prach je bílý. Dužnina má světle žlutou barvu, kterou na řezu nemění.

Rozšíření

Liška žlutavá je houba rostoucí především od července do října. Najít ji můžeme v horských jehličnatých lesích. Je ovšem dosti vzácná. Případný nálezce má štěstí v tom, že roste pospolitě, především ve skupinách či trsech.

Možné užití

Tato houba je jedlá, má mírnou chuť a její vůně je příjemně ovocná. Nálezci ji dávají do polévek nebo omáček či ji suší a následně používají jako koření.

Možnost záměny

Liška žlutavá je podobná lišce nálevkovité, která je naštěstí taktéž jedlá. „Zejména se od ní liší dlouho hladkým, pak pouze vrásčitým, až jemně žilnatým žlutooranžovým hymeniem a oranžově žlutým třeněm.“ (zdroj: 2)

český název - liška žlutavá
latinský název - Craterellus lutescens
hlavní znaky - Klobouk 1-8 cm, nálevkovitý tvar, laločnatě zprohýbaný, kaštanově tmavohnědý, spodní strana klobouku má oranžově nažloutlou barvu; třeň rourkovitý, dolů se ztenčuje, 1 cm v průměru, zlatožlutavě oranžový, 3-8 cm vysoký; bílý výtrusný prach; dužnina světle žlutá
rozšíření - horské jehličnaté lesy
doba sběru - VII-X
poživatelnost - jedlá

Zdroje informací:
1) Antonín Příhoda; Kapesní atlas hub 1
2) www.houbareni.czautor:
datum vydání:
13. července 2018


Diskuze k článku „Liška žlutavá – vzácná houba horských jehličnatých lesů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!