Kvalitní jídelníček pro koně

autor: Agrotree.cz
Správná strava je důležitá pro všechny živočichy a koně nevyjímaje. Odvíjí se od ní vzhled, síla i psychická pohoda zvířete. Koně jsou býložravci.

Základ pravidelně podávané krmné směsi tak proto musí být rostlinného původu. Mezi takovou skupinu patří kukuřice, cukrovarské řízky, pšeničné otruby a klíčky či ječmen.

Dospělý kůň

Jak často by měl kůň denně jíst? Strava by se měla podávat hned několikrát, nicméně je třeba dodržovat menší dávky. Přístup k vodě pak musí být neomezený. Maximálně dbejte na její čistotu a nezávadnost! V číslech je denní dávka stravy 25 – 35 kg a vody pak 20 – 40 litrů. Což je samozřejmě pořádná porce.

Důležité je také vědět, že ve chvíli kdy je kůň udýchaný po velké fyzické námaze, je lepší mu dát nejdříve najíst (například sena). A až poté napít. Také koně při jídle nikdy nerušte!

Březost

Obecně se u klisen rozlišují dvě období březosti. Na stravu jako takovou je třeba obzvlášť dbát až v druhém období. Klisna i plod potřebuje velké množství živin, jež je možné zajistit pouze zdravou a vyváženou stravou. Vyvarujte se proto zejména zkaženým a nebezpečným krmivům. Dále také vylučte seno – ať už čerstvé, zapařené nebo plesnivé. Stejně tak žluklé či ztuchlé zrniny. Krmná směs pro koně v březím stavu by měla obsahovat kostitvorné minerální látky, bílkoviny, karoteny a vitamíny A, B, D.

Hříbata

Hříbata by se měla krmit nejdříve pouze mlezivem. Mateřské mléko pak saje průměrně každou hodinu. Pokud se stane, že matka nemá dostatek mléka, podávejte hříběti mléko kozí nebo kravské. Složení je totiž téměř stejné.

Během prvního roku se mláďata krmí 4x denně, což zajistí správný vývin. Podávejte kvalitní krmivo a poskytněte dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Více o krmných směsích pro hospodářská zvířata na https://www.agrotree.cz/www.agrotree.cz.autor:
Agrotree.cz

datum vydání:
8. května 2019


Diskuze k článku „Kvalitní jídelníček pro koně“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!