Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Ekologický výběr ledničky

autor: Adam Boček
Bez ledničky se v současné době obejde už jen málokdo. Při jejím výběru se ale dá myslet komplexněji, a tak je dobré myslet nejen na vzhled a pořizovací cenu, ale také ekologickou stránku věci. Co si tedy pohlídat a jak při výběru postupovat, vám poradíme v následujících řádcích.


Podívejte se na energetický štítek

Na spotřebičích musí ze zákona být energetický štítek, na kterém najdete spoustu informací, které by se pro výběr spotřebiče měli stát stěžejními. Je tu napsaná jak energetická třída, tak i roční spotřeba elektřiny, objem lednice a její hlučnost.

Jaké vybrat chladící médium

Pokud chcete, aby byla lednice co nejšetrnější k přírodě, pak volte spotřebič, kde jsou jako chladící médium využité uhlovodíky. Nevhodné je naopak freonové chladící médium, se kterým se už ale setkáte jen v případě, že byste si pořídili nějaký starý typ lednice.

Kam ledničku umístit

Čím chladnější místnost, ve které lednička bude stát, tím lépe. Pokud tedy máte tu možnosti, umístěte ledničku například do spíže, kde je obvykle nižší teplota než třeba v jídelní místnosti.

Novou nebo z bazaru

Pokud koupíte spotřebič v bazaru, ušetříte i pár tisíc korun. Je ale potřeba počítat s tím, že lednička bude potřebovat více elektrické energie a v tom případě se vám její provoz značně prodraží. Nová lednička je úspornější, a ještě na ni máte záruku v případě, že by se s ní něco stalo. Při nákupu je dobré přečíst si recenze na vybraný spotřebič, případně se podívat na porovnání ledniček, kde najdete také informace o jejich spotřebě a energetické náročnosti.

Na co ještě myslet

Ledničku je potřeba pravidelně čistit a odmrazovat. Pro spotřebič totiž není dobré, pokud je plná ledu. Mějte na paměti, že čím lépe se o produkt budete starat, tím déle vám vydrží.

Pokud jdete pro něco do ledničky, vždycky zkontrolujte, že jsou dvířka opravdu dovřená. Potraviny vybírejte rychle, aby se vnitřek spotřebiče moc neohřál. Optimální natavení lednice je přibližně na 7 stupňů Celsia.
autor:
Adam Boček

datum vydání:
31. října 2019


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.