Homo Kaktusář
autor: Viktor Daněk
Na otázku jak se rodí kaktusář neumím dost dobře odpovědět. Začíná to často tak, že zárodek budoucího kaktusáře, říkejme mu třeba František, uvidí na návštěvě u kamaráda čerstvě rozkvetlý kaktus, hostitel se s ním samozřejmě rád pochlubí a František náhle zatouží mít taky takový klenůtek, který by rozjasnil jeho šedivou garsonku. Hostitel ihned nabízí několik semenáčků. František se zdvořile brání, ale rád je nakonec strčí do kapsy. Kdo by odolal.
Doma zabere budoucí manželce (ještě o tom ale neví) truhlík s muškáty a píchne tam tři semenáčky. Za čas se z jednoho stane boulička a z druhého buřtík (se třetím jsme se museli rozloučit).
Buřtíku brzy vyroste další buřtík a z bouličky se vydere rudý, pravý a nefalšovaný květ.. Znalci orchidejí prominou, ale jak František jistě potvrdí, květ kaktusu je ten nejhezčí v celé rostlinné říši. Muškáty vadnou závistí. Františkovo srdce jásá a přerod v kaktusáře Františka je tu, jakmile pln nadšení donese další kuličky a buřtíky. K nelibosti budoucí manželky. Epifyty bude nacházet na skříni, Na všech oknech se budou tísnit Mammillarie, na nočním stolku budou píchat opuncie a v ledničce budou přezimovat Astrophyta. Ona mu ale tajně odpustí ve chvíli kdy novou novomanželskou ložnici vanilkově provoní Gymnocalycie postavený na nočním stolku. To ale ještě neví o skleníkových plánech manžela, který už obhlíží pozemek vedle nového domku a přemýšlí jaký typ postavit.
Rozšíření kaktusů
Pravou domovinou kaktusů je Amerika. Rostou od kanadských jezer až po jižní cípy Patagonie, v poušti Atacama a v Údolí smrti i na vrcholcích And, na kontinentě i na ostrovech. Zkrátka obydlely všechna nehostinná zákoutí Nového světa, kde člověk ani se svými technickými vymoženostmi dlouho nepřežije a je tomu dobře. Příroda kaktusy ale na takto kruté ži
autor:
25. dubna 2005
Diskuze k článku „Homo Kaktusář“
Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!