Hluchavka nachová - Garrulus darius

autor: Lenka Kadlíková
Patří do známé rodiny hluchavkovitých. Stejně jako hluchavka bílá patří mezi léčivé rostliny. Některé prameny uvádějí, že je dokonce účinější

třídavyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
řádhluchavkotvaré - Lamiales
čeleďhluchavkovité - Lamiaceae (Lindl.)
rodhluchavka - Lamium
druhhluchavka nachová - Lamium purpureum L.

Charakteristika

Tato rostlina z rodiny hluchavek má čtyřhrannou načervenalou lodyhu se srdčitě vejčitými dolními listy a srdčitě okrouhlými horními listeny. Jak horní tak dolní listy mají pilovitý okraj. Růžovofialkové, vzácně bílé květy tvoří jehlancovité květenství. To vyrůstá v úžlabí horních listů, které jsou místy také nafialovělé. Květní koruny bývají až dvakrát větší než kalichy. Kvést ji můžeme vidět od března až do října.

Rozšíření

Této rostlince se daří nejen u nás, ale podstatě v celé Evropě, Asii, severní Africe i Americe, kam byla zavlečena. Můžeme ji spatřit jak v nížinách ta i na horách. Vyhledává okraje zemědělsky obdělávaných ploch, lemy lesů či cest, kde je nedílnou součástí plevelových společenstev. Jako plevel není příliš vítána na zahradách a zahrádkách. Libuje si na dusíkatých a výživných jílovitých půdách. Je tedy indikátorem dusíku v půdě. Stále více ji lze vidět u lidských sídel.

Ochrana

Pro svoji hojnost není legislativně chráněna.

Možné užití

V léčitelství se používá podobně jako hluchavka bílá. Některé zdroje dokonce uvádějí, že je účinnější. Hluchavka je používána zejména na problémy gynekologického rázu. Pomáhá při nepravidelné menstruaci, bílém výtoku - má zklidňující účinky. Blahodárně působí i na problémy s trávicím traktem. Ve směsi s kopřivou působí jako antiastmatikum. Stejně jako u, v léčitelství známější, hluchavky bílé se i u hluchavky nachové sbírá květ nebo celá nať. Usušená hluchavka je velmi náchylná na navlhnutí. Pokud provlhne, ztrácí barvu a tím i účinné látky. Nať lze velmi dobře použít na sedací koupel. Z 20-30 celých rostlin připravíme 3 litry nálevu, které vlijeme do koupele. Na nálev pro vnitřní použití nám postačí 1 čajová lžička usušené hluchavky na 200 ml vody. Při chemickém rozboru této rostliny můžeme najít slizovité látky, katechinové třísloviny, cholin, silice, alkaloid stachydrin, flavonoidy, biogenní aminy, aponin, organické kyseliny a glykosid. V nati je méně účinných látek, navíc však obsahuje minerály a stopové prvky.

český název hluchavka bílá
latinský názevGarrulus darius
hlavní znakypoměrně velké vejčité pilovité listy, Fialové květy s dlouhou korunou
rozšířenícelá Evropa, Asie, severní Afrika, Amerika
doba květuIII - X
délka životajednoletka
květ (četnost)pětičetný
půdajílovitá, dusíkatá
ochrananení chráněn

zdroje:
botanika.wendys.cz
www.kvetenacr.czautor:
datum vydání:
17. května 2005


Diskuze k článku „Hluchavka nachová - Garrulus darius“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!