Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Kde najít obrázky přírody?

Internet je médiem plným obrázků přírody. Kde ale můžeme jaké obrázky nalézt, jak je to s jejich použitím a tak vůbec, bude možná zajímat i Vás.

Užovka obojková - klikněte pro zobrazení detailuUžovka obojková
autor: Marek Vojtíšek, http://www.kolas.cz
Obrázky a fotografie neodmyslitelně oživují Internet. Jejich přítomnost již ani nevnímáme, přitom to nebylo tak dávno, kdy setkávání s nimi velmi zpomalovalo načítání stránek a o kvalitě obrázků nemluvě. Scanery a digitální fotoaparáty se staly dostupnější, k dispozici máme mnohem více paměti, o kvalitě monitorů a rychlosti Internetu nemluvě. Zubu času zatím odolalo používání běžných formátů obrázků (.gif,.jpg,.bmp), pravidla autorského zákona a zásady cíleného vyhledávání obrázků.

Kde se dají obrázky najít

Žaludy - klikněte pro zobrazení detailuŽaludy
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Pro cílené vyhledávání obrázků jsou tu rozšířené možnosti vyhledávačů jako je Google či Jyxo. Mnohdy se ale vyplatí hledat různé fotky přímo na vytipovaných serverech, protože vyhledávání obrázků pomocí vyhledávačů není stoprocentní (webmastři často nedělají své stránky tak, aby právě při Vašem vyhledávání byla nalezena právě ta fotografie, kterou hledáte). Pokud jde o tipy na fotogalerie botanické, lze doporučit např. přehled odkazů Botanika nikde - obrázky, fotografie, wallpapery nebo sekci příroda - fotografie. Spoustu obrázků samozřejmě naleznete i na serveru PŘÍRODA.cz a to nejen u článků, ale také v sekci tapetky na plochu.

Musíte také počítat s tím, že ne vždy jsou fotografie správně popsány - správné určení druhů rostlin či živočichů je často totiž otázkou pro odborníky. Důvěřujte proto jen seriózním oficiálním webům a ne stránkám dělaným 'na koleně' (jako jsou často např. středoškolské 'seminárky'). Kvalitu stránek nemusí nutně presentovat jen grafická podoba, ale zejména neanonymita autora stránek.

Copyright (kopírajt, autorská práva)

Čáp černý - klikněte pro zobrazení detailuČáp černý
autor: Rostislav Stach, http://www.fotolovy.cz
Copyright (©) je ochranná značka, která se na obrázky dává pro upozornění, že kopírováním nebo jiným rozšiřováním dotyčný porušuje autorská práva. Je velmi jednoduché fotografii či obrázek odněkud stáhnout, přejmenovat a použít třeba na vlastních internetových stránkách, neřkuli v nějakém článku tištěného časopisu. Cizí obrázky pro vlastní potřebu stáhnout můžete, nešiřte ale obrázky s copyrightem bez vědomí jejich autorů! Stačí napsat a určitě to nebude problém. Obvykle autor souhlasí za předpokladu umístění odkazu na svůj web pod obrázek.

Ještě několik poznámek

Jeden obrázek mnohdy řekne víc než tisíc slov. Fotografie, která Vám připadá velká na monitoru, se obvykle podstatně zmenšuje při tisku. Fotografie na jednom monitoru může vypadat úplně jinak na jiném monitoru (stejný problém, jako různé nastavení fotoaparátů při snímání fotografií).

Debata k článku 'Kde najít obrázky přírody?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žebřík do nebe

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz