Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kde najít obrázky přírody?

autor: RNDr. Jiří Jakl
Internet je médiem plným obrázků přírody. Kde ale můžeme jaké obrázky nalézt, jak je to s jejich použitím a tak vůbec, bude možná zajímat i Vás.

Obrázky a fotografie neodmyslitelně oživují Internet. Jejich přítomnost již ani nevnímáme, přitom to nebylo tak dávno, kdy setkávání s nimi velmi zpomalovalo načítání stránek a o kvalitě obrázků nemluvě. Scanery a digitální fotoaparáty se staly dostupnější, k dispozici máme mnohem více paměti, o kvalitě monitorů a rychlosti Internetu nemluvě. Zubu času zatím odolalo používání běžných formátů obrázků (.gif,.jpg,.bmp), pravidla autorského zákona a zásady cíleného vyhledávání obrázků.

Kde se dají obrázky najít

Pro cílené vyhledávání obrázků jsou tu rozšířené možnosti vyhledávačů jako je Google či Jyxo. Mnohdy se ale vyplatí hledat různé fotky přímo na vytipovaných serverech, protože vyhledávání obrázků pomocí vyhledávačů není stoprocentní (webmastři často nedělají své stránky tak, aby právě při Vašem vyhledávání byla nalezena právě ta fotografie, kterou hledáte). Pokud jde o tipy na fotogalerie botanické, lze doporučit např. přehled odkazů Botanika nikde - obrázky, fotografie, wallpapery nebo sekci příroda - fotografie. Spoustu obrázků samozřejmě naleznete i na serveru PŘÍRODA.cz a to nejen u článků, ale také v sekci tapetky na plochu.

Musíte také počítat s tím, že ne vždy jsou fotografie správně popsány - správné určení druhů rostlin či živočichů je často totiž otázkou pro odborníky. Důvěřujte proto jen seriózním oficiálním webům a ne stránkám dělaným 'na koleně' (jako jsou často např. středoškolské 'seminárky'). Kvalitu stránek nemusí nutně presentovat jen grafická podoba, ale zejména neanonymita autora stránek.

Copyright (kopírajt, autorská práva)

Copyright (©) je ochranná značka, která se na obrázky dává pro upozornění, že kopírováním nebo jiným rozšiřováním dotyčný porušuje autorská práva. Je velmi jednoduché fotografii či obrázek odněkud stáhnout, přejmenovat a použít třeba na vlastních internetových stránkách, neřkuli v nějakém článku tištěného časopisu. Cizí obrázky pro vlastní potřebu stáhnout můžete, nešiřte ale obrázky s copyrightem bez vědomí jejich autorů! Stačí napsat a určitě to nebude problém. Obvykle autor souhlasí za předpokladu umístění odkazu na svůj web pod obrázek.

Ještě několik poznámek

Jeden obrázek mnohdy řekne víc než tisíc slov. Fotografie, která Vám připadá velká na monitoru, se obvykle podstatně zmenšuje při tisku. Fotografie na jednom monitoru může vypadat úplně jinak na jiném monitoru (stejný problém, jako různé nastavení fotoaparátů při snímání fotografií).

autor:
RNDr. Jiří Jakl
www stránky: http://ebotanika.net

datum vydání:
11. října 2005


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.