Sněžka 9.4.06

autor: Martin Plaček
Na začátku dubna jsme si naplánovali cestu na Sněžku. Takto to dopadlo.

První problém vznikl už z počátku, a to s dopravou do Velké Úpy. Martina s Honzou jeli z Turnova vlakem. Z Nové Paky je spojení do Velké Úpy špatné. Nakonec to řešíme kombinací vlak a bus. Do Trutnova vlakem a pak po dvacetiminutové pauze autobusem do Velké Úpy.

Je 10:45 a my vyrážíme po žluté značce na hřeben. Cesta na je v dobrém stavu - když pominu metr sněhu, který na ni ještě v tuto roční dobu leží. Naštěstí se sníh neboří a my můžeme bez větší námahy stoupat nahoru.

Na Růžohorkách jsme si dopřáli pauzu na čaj a polévku. Cesta až sem nám trvala cca hodinu a půl. Musím říci, že nám přišlo vhod přístřeší, které nám poskytla zdejší chatka s bufetem. A to nejen proto, že jsme se dobře najedli a napili, ale proto, že venku se zvedl vítr a začalo chumelit. Od Růžohorek je to na Sněžku 3,5 km. Cesta je stále v dobrém stavu, jen sněhu přibývá. V Růžohorském sedle leží místy až 2 metry sněhu. Závěrečný kilometrový výstup proběhl bez problémů. Cesta je dobře značená. Na svahu Sněžky naštěstí nebyly žádně ledové plotny.

Je 14:20 a my stojíme na vrcholu. Nepříjemný je snad jen ledový nárazový vítr, který nám šlehá do obličeje. Krom toho musíme dávat pozor na věci, aby neskočily u sousedů v Polsku. Po chvilce se počasí umoudřilo a my se můžeme kochat pěkným výhledem po kraji. Mimo jiné se nám naskytl pohled na dráhy vytvořené lavinami v Obřím dole.

Po chvíli nám už byla zima a tlačil nás taky čas odjezdu autobusu. Zpátky jdeme opět přes Růžohorky, ale ne do Velké Úpy, ale do Pece pod Sněžkou. Z Růžohorek jsou to ještě 3 km. Je to pořádný sešup, klesání je zde cca 550 metrů na 3,5 km. V Peci jsme naskočili na autobus do Trutnova, do Paky jsme pak jeli z Trutnova opět vlakem.

Cena autobusu:
Trutnov - Velká Úpa: 28 kč
Pec p. S. - Trutnov: 28 kč

polévka na Růžohorkách: 25 kč
pivo G 10: 25 kč

info o počasí na horách:
www.holidayinfo.cz

www.skiport.cz

mapa klubu českých turistů č 22 1:50 000 nebo Krkonoše EDICE GEOBÁZE 1: 25 000

možnost pokračování cesty:
1.Slezská bouda - Obří důl - Pec pod Sněžkou
2.Slezská bouda - Luční bouda - Výrovka (chata) - Pec pod Sněžkou
3.Jelenka chata - Pomezní boudy (bus)
4.Slezská bouda - (PL) Maly Staw - Velký Stawautor:
datum vydání:
21. dubna 2006


Diskuze k článku „Sněžka 9.4.06“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!