Dubnové ceny - Ropák a Bludný balvan

autor: Petr Kadlík
Anketu Ropák zná asi každý. Její výsledky jsme Vám přinesli (jako jedni z prvních) už jako žhavou aktualitku v poledne pátek 30. dubna. Možná ale neznáte podobnou anketu Bludný balvan, kterou pořádá Český klub skeptiků - Sisyfos.

Pokud Vám ale přece jen unikly výsledky letošního Ropáka, kterého od roku 1992 každoročně vyhlašují Děti Země, tak tady jsou. První cenu za nejvýznamější antiekologický počin získal bývalý ministr dopravy za ČSSD Jaromír Schling za 'podání pozměňovacího návrhu k novele zákona č. 114/1995 Sb. o vnitrozemské plavbě, který označuje rozvoj a modernizaci vodní cesty po Labi od Pardubic ke státní hranici se SRN a po Vltavě od Třebenic po soutok s Labem za veřejný zájem, za podporu výstavby dvou jezů na dolním Labi, za návrh zrušit Ministerstvo životního prostředí jako nepotřebného resortu a za podporu zákona o výstavbě dálnic a rychlostních silnic, neboť neurychlí výstavbu těchto komunikací.'.

Druhou anketou, kterou Děti Země spolu s Ropákem vyhlašují od roku 1995 je Zelená perla roku - anketa o antiekologický výrok. Letos ji získal starosta Horních Tošanovic a koordinátor Iniciativy R48 Petr Martiňák za výrok: 'Myslím, že neexistuje jen přirozená migrace, ale i umělá. Těch pár medvědů či vlků by se tedy dalo podle mého názoru čas od času přepravit do jiných oblastí.', kterým ohodnotil návrh na nevybudování mostních přechodů pro zvěř pod silnicí R48 na Ostravsku.

Neprávem opomíjená cena, která Vám chceme blíže představit je Bludný balvan. Bez většího zájmu médií ji vyhlašuje Český klub skeptiků, známý též pod jménem Sisyfos.

Tento klub, složený převážně z vědců a filozofů, si klade za cíl upozorňovat na 'pavědu' ve všech jejích odrůdách. Patří sem například astrologie, numerologie, ufologie, posmrtný život, zázraky, spiritizmus a biotronika. Naopak se snaží šířit a obhajovat poznatky současné vědy a podporovat racionální a kritické myšlení.

V České republice má klub téměř 400 členů a je součástí světového hnutí, které vzniklo už v roce 1976 v USA. Zde jej tehdy založilo několik desítek vědců a filozofů, včetně nositelů Nobelových cen. Jména členů nemá smysl vyjmenovávat, protože je smutnou skutečností že přestože to jsou jména významná tak jsou zároveň i neznámá. Z českých členů je mezi věřejností znám, především díky svému legendárnímu cyklu o astronomii a vesmíru 'Okna vesmíru dokořán', snad jen pan Jiří Grygar.

Cenou 'Bludný balvan' tento klub každoročně oceňuje ty osoby nebo kolektivy, které se podle něj nejvíce vzdalují vědeckému pojetí světa tak, jak jej klub Sisyfos chápe. Zde jsou ceny, které byly za rok 2003 vyhlášeny 22. dubna 2004:


Bludný balvan - kategorie jednotlivců

zlatý Bludný balvan Petr Messany za vytrvalé šíření neodolatelně kostýmované astrologie a příbuzných nauk všemožnými směry a prostředky
stříbrný Bludný balvan JUDr. Jan Hnilica za bezúplatnou výpomoc našemu zdravotnictví a nemocným ve stylu - a teď babo raď
bronzový Bludný balvan ing. Vlastimil Žert za burcování proti čárovým kódům a za objev, jak jejich hrůzný vliv jednoduše eliminovat


Bludný balvan - kategorie družstev

zlatý Bludný balvan deník MF DNES - příloha Zdraví a životní styl a deník ROVNOST za nekritickou propagaci alternativní medicíny a za šíření neověřených zpráv a dezinformací
stříbrný Bludný balvan Ing. Václav Kokštein, MVDr. Ivan Prokop a Anatolij Iaguiiaev první dva za pronájem pozemku a schválení stavby 15ti metrové plastové pyramidy v šumavském lese, třetí za realizaci této monstrózní, esoterické stavby.
bronzový Bludný balvan firma Phoenix za prodej produktů na regulaci bioenergie a vydávání časopisu Phoenix

Doporučuji Vám přečíst si i konkrétní vysvětlení k jednotlivým cenám (poznámky k jednotlivým cenám jsou odkazy přímo na konkrétní stránky Sisyfa). Jednak se Vám dostane vysvětlení čím si ten který laureát cenu konkrétně zasloužil, ale zároveň se přesvědčíte že rozhodně neplatí rovnice vědec = člověk bez smyslu pro humor.

Proč vlastně dávám dohromady anketu, kterou vypisuje ekologická organizace s anketou, kterou vypisuje klub složený převážně z vědců? A proč o tom píšu na Přírodu? Protože ony jsou podobné a navzájem spolu souvisí. Ekologové upozorňují na události, které ohrožují přírodu, Sisyfos zase ty které ohrožují vědu. Jenže ať se nám to líbí nebo ne, bez vědy se nám nepovede zachránit přírodu. Stejně jako nemá velký smysl 'zachraňovat vědu' za situace, kdy už bude naše životní prostředí zcela zničené. Obě ankety upozorňují na to, že největší nebezpečí pro lidstvo je člověk.

Děti Země i Sisyfos se snaží upozornit zbývající část populace na problémy současného světa. Ke škodě nás všech se jim to ale zatím moc nedaří a tak se dále likviduje životně důležitá příroda a závažná lidská rozhodnutí se dále často řídí spíš podle horoskopu než rozumem.autor:
datum vydání:
6. května 2004


Diskuze k článku „Dubnové ceny - Ropák a Bludný balvan“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!