Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Kopretina - Leucanthemum

autor: Ing. Dagmar Honsová
Kopretiny se vyskytovaly v travních porostech již ve středověku. V Mathioliho herbáři ze 16. století pro ně najdeme následující lidová jména: slunéčko, oko, kuří oko nebo velká sedmikráska.

třídavyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
řádhvězdnicotvaré - Asterales
čeleďhvězdnicovité - RAsteraceae Martinov
rodkopretina - Leucanthemum P. Mill.

Charakteristika

Na našem území se přirozeně vyskytují tři druhy kopretin, dříve souborně označovaných jako kopretina bílá (Chrysanthemum leucanthemum, Slavík a kol. 2004). Nejrozšířenější je víceletá kopretina irkutská (Leucanthemum ircutianum) rostoucí nejčastěji na loukách, v příkopech a na náspech od nížin až do horských poloh. Na mezofilních loukách často vytváří rozsáhlé porosty a její výskyt má mnohdy až plevelný charakter.

Dalším druhem, který má těžiště výskytu v nejteplejších částech naší republiky, je diploidní kopretina bílá (L. vulgare). Jedná se o dvou až čtyřletý druh vyskytující se původně zejména v nivách velkých řek (například v Pomoraví a v Podyjí).

Posledním původním druhem je hexaploidní kopretina panonská (L. margaritae), jejíž rozšíření je omezeno na několik oblastí v sz. Čechách a na jižní a střední Moravu.

Kopretiny dosahují zpravidla výšky 30 až 80 cm. Vyznačují se rozvětvenými podzemními oddenky (rhizomy) a silnými adventivními kořeny. Kořeny kopretin jsou schopny vytvářet symbiózu s endofytními houbami, které po odstranění kopretin setrvávají v půdě a mohou poškozovat následně pěstované plodiny, především pak rostliny z čeledi lilkovitých, které jsou náchylnější k houbovým chorobám. V Dánsku byl proveden zajímavý pokus, který vycházel z hypotézy, že rostliny z čeledi Asteraceae obsahují ve svém květu velké množství nektaru. Na její potvrzení byly kromě kopretiny infikovány larvou běláska řepného (Cotesia glomerata) také čekanka obecná (Cichorium inthybus) a chrpa horská (Cyanus montana). Larva běláska v květu kopretiny však po několika dnech uhynula a tvrzení že všechny rostliny této čeledi mají velké množství v květu nebylo potrvzeno.

Kopretina se rozmnožuje převážně generativně prostřednictvím nažek schopných vytvářet dlouhodobou semennou banku. Peck (1993) zjistil, že nažky měly po 6 letech 82 % klíčivost, 1 % nažek dokonce klíčilo po 39 letech setrvání v půdě. Nažky s podélnými bělavými žebry a bez chmýru jsou dobře klíčivé, protáhlé a lesklé. Kopretina nejlépe klíčí při relativní vlhkosti půdy 60%. Jakmile relativní vlhkost půdy dosahuje nad 75% snižuje se klíčivost nažek na polovinu a méně. V létě převažuje vegetativní (klonální) rozmnožování pomocí vytrvalých oddenků.

Skot se kopretině na pastvě obvykle vyhýbá a konzumuje ji pouze v případě nátlakové pastvy, kdy nemá možnost výběru jiných druhů. Příčinou jsou siličnaté buňky a kanálky kopretin obsahující flavonové glykosidy a anthokyanový glykosid chrysanthemin. Zajímavé přitom je, že tyto látky nevadí koním, ovcím a kozy je dokonce vyhledávají. Kopretiny se dále vyznačují nízkým obsahem živin a rychlou lignifikací. Při jejich vyšším zastoupení v přijímané píci ztrácí kravské mléko dokonce svou charakteristickou chuť.

Možné užití

Kopretina se odedávna využívala v lidovém léčitelství, jako lék proti dávivému kašli a astmatu. V dnešní době se z ní vyrábí různé esence, katary a sirupy.

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
18. srpna 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.