Černé jezero

autor: Mgr. Jana Hájková
Spousta z nás už byla svědkem úžasného pohledu na toto jezero a nádhernou krajinu kolem něj. Pojďme si to tedy připomenout. Pro ty z Vás, kteří tu šanci neměli, je tu možnost dozvědět se opět něco nového.

Toto nejnavštěvovanější šumavské jezero, je největším jezerem u nás. Rozloha činí 18,4 ha. Objem vody je 2,8 mil. m3. Mnoho lidí jedoucích do Železné Rudy si nenechá ujít podívanou na, jak už sám název napovídá, černočernou hladinu jezera. Ale, kde se vlastně ona pověstná černá barva vzala? Černé jezero leží ve výšce 1008 metrů nad mořem. Voda má temně černou barvu, která je způsobena kalem na dně. Odraz okolních lesů způsobuje neproniknutelnost slunečních paprsků pod hladinu.

Inspirace

K černému jezeru se váže několik pověstí. Mnoho autorů literárních i hudebních děl se nechalo inspirovat tajemností zdejší krajiny. Patří mezi ně například Jan Neruda se svou Romancí o Černém jezeře, Eliška Krásnohorská, Jaroslav Vrchlický či Adolf Heyduk. Alois Vojtěch Šmilovský ve své povídce dokonce uvádí, že vnučka lorda Byrona skočila ze zdejší Jezerní stěny.

Ledovcový původ

Kar jezera je zahlouben do svorového podloží Jezerní hory. Ta spadá k jezeru monumentální 320metrovou Jezerní stěnou. Jezerní hora je se svými 1343 metry nad mořem nejvyšším vrcholem Železnorudské hornatiny. Černé jezero je jezero ledovcového původu. Ve čtvrtohorách totiž pokrýval některé šumavské svahy ledovec. Po ústupu doby ledové zůstaly po ledovci zahloubené pánve, tzv. kary.

Pověsti

A teď již k těm slibovaným pověstem. Traduje se, že na dně jezera jsou ukryta těla mnohých utopenců. Ta zůstala zachována díky ledové vodě, protože hloubka jezera dosahuje až úctyhodných 39,8 m. Další historka je z roku 1965, kdy Státní bezpečnost nechala vhodit do jezera bedny, ve kterých se měl ukrývat "nacistický archiv". Za přítomnosti kamer se potom vylovily. Bohužel ale zásilka, která měla přijít ze Sovětského svazu z archivů KGB, se opozdila. Ze zinscenovaného divadla tedy nakonec nebylo nic, protože místo usvědčujících dokumentů vylovili jen bezcenný nepotištěný papír. Řekněme si na rovinu, že Černé jezero lákalo, láká a lákat bude k mnohým tajuplným, až dech tajícím báchorkám. Ale kdoví, zda na některé z nich není alespoň kousíček pravdy.

Historie

Černé jezero je součástí národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero. Její rozloha dosahuje 174,8 ha. Od roku 911 je tato lokalita chráněná a od roku 1973 je zde pro nás v nezměněné podobě. V letech 1929-1930 byla hluboko pod hrází založena první přečerpávací elektrárna u nás. Tato elektrárna využívá Černé jezero jako horní nádrž. Přímo k jezeru vede silnice.

zdroje (informací):
111 nej... České republiky
Encyklopedie Českoautor:
datum vydání:
25. května 2007


Diskuze k článku „Černé jezero“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!