Propast Macocha

autor: Mgr. Jana Hájková
Pojďte se dnes společně se mnou podívat na velkolepou atrakci Moravského krasu.


Umístění a původ

Tato nejznámější česká propast leží v oblasti Jihomoravského kraje, konkrétně u Blanska. Rozkládá se na ploše 174 x 76 m. Její zjištěná hloubka se pohybuje kolem úctyhodných 138 m. Pokud počítáme i dno jezírka, pak se dostaneme až na nějakých 168 m. Celková délka propasti má něco kolem 187,5 m.

A jak vlastně Macocha vznikla? Na tomto místě se původně nacházeli dvě velké krasové dutiny nad sebou. Během let docházelo k postupnému zvětrávání dna horní z nich a souvisejícímu rozpouštění vápence. Po čase tu tedy vznikla jedna otevřená obrovská jáma. To vše se odehrálo ve starších čtvrtohorách. Následně došlo i ke zřícení vrstvy horniny a tím vznikl jakýsi předěl.

Prohlídky

V rámci prohlídky Punkevních jeskyní se dostaneme až na samé dno propasti. Propast klesá na všech stranách svisle dolů. Na dně Macochy můžeme shlédnout 2 jezírka. Obě jsou napojená na ponornou řeku Punkvu. Jednomu z nich se říká "Dolní" a je hluboké místy až 49 m. "Dolní" tu ovšem není jen jezírko, ale i můstek. Ten vznikl roku 1899 a je ve výšce 90 m. O několik let dříve, tedy konkrétně v roce 1882 byl postaven i Horní můstek, ke kterému se z Pustého žlebu dostaneme sedačkovou lanovkou.

Pověst

Jak vlastně vznikl název propasti? Nepřipomíná Vám slovo Macocha nějaké jiné slovo? Zkuste chvíli přemýšlet. Napovím Vám, že ono hledané slůvko je hanlivé a ta žena, která je jím titulována asi nebude vyhlášena tou nejvzornější matkou na světě. Tak teď už určitě víte. Jistě jste uhodli, že se jedná o macechu. A proč vlastně tenhle fascinující přírodní úkaz dostal tenhle titul? Pojďte se se mnou podívat do údajně pravdivé historie.

Poblíž propasti se nacházela vesnice a zde bylo nebylo jedno dítko. Tenhle chlapec byl od malička vychováván macechou , ta ho neměla ráda a jednoho dne se rozhodla, že se svého nemilovaného nevlastního synáčka zbaví. Vhodila ho do hrozivého, temného jícnu. Pokládala věc za vyřízenou. Netušila ovšem, že se chlapec díky obrovskému štěstí zachytil při vrchním okraji oděvem za keř. Zanedlouho se vyškrábal zpět na denní světlo a utíkal do vesnice. Vesničané se o tomto odporném činu jeho macechy dověděli a neváhali a přichystali jí stejný osud, který ona plánovala nebohému děcku.

Fotografie: www.cavemk.cz

Chaty a chalupy Moravský krasautor:
datum vydání:
8. června 2007


Diskuze k článku „Propast Macocha“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!