Konvalinka vonná - Convallaria majalis

autor: Jana Šoltésová
Konvalinka vonná patří mezi vytrvalé jedovaté rostliny z čeledi konvalinkovité. Někteří ze současných autorů zařazují rod Convallaria do čeledi listnatcovitých. Také se najdou autoři (především z minulosti), kteří ji řadí do čeledi liliovité.

Třída Jednoděložné rostliny - Liliopsida
Řád Liliootvaré - Liliales
Čeleď Konvalinkovité - Convallariaceae
Rod Konvalinka - Convallaria
Druh Konvalinka vonná – Convallaria majalis


Charakteristika

Konvalinka vonná je vzpřímeného, rozvolněného vzrůstu.Je tvořena tenkými plazivými a článkovitými oddenky. Patří k vytrvalým rostlinám, která vyrůstá do výšky cca deset až dvacet centimetrů. Listy jsou široce kopinaté, dlouhé do 15 centimetrů a lysé. V pozdním létě bývají žlutohnědé a zatahují se. Květy jsou oboupohlavné, pravidelné, nicí zvonky ve vzpřímených hroznech, které jsou jeden centimetr velké a do bíla až narůžověle zbarvené. Kvete v květnu a v červnu. Plodem jsou 2 až 6semenné jasně červené bobule, které se vytvářejí jen zřídka, obzvláště jedovaté. Tyčinek bývá šest, ve dvou přeslenech, gyneceum je složeno ze tří plodolistů, je synkarpní, a semeník je svrchní. Obsahuje glykosidy konvalatoxin, konvalatoxol, konvalatoxosid a majalosid ovlivňující srdeční činnost a další látky.

Rozšíření

Takovým zvláštním stanovištěm pro konvalinku vonnou jsou bučiny na vápencích, světlé listnaté i smíšené lesy, křoviny, paseky… Upřednostňuje kyselé a kypré půdy, ale jak už jsem se zmínila, můžeme ji nalézt i na vápnitých půdách. U nás roste velmi roztroušeně od nížin do horských oblastí. Je rozšířena téměř v celé Evropě, v celé severní mírné Asii, kde zasahuje až do Japonska, a také v Severní Americe. Některé ostrovy v Baltském moři v blízkosti švédského pobřeží jsou konvalinkou skoro porostlé a v době květu odnáší vítr okouzlující vůni i několik kilometrů daleko na moře.

Ochrana

U nás tato rostlina není zvláště legislativně chráněna.

Možnost užití

Uplatní se jako půdopokryvná rostlina pod různými dřevinami, je expanzivní. Konvalinkové květy se využívají také při výrobě mýdel, voňavkářství a je pěstována i pro farmaceutické použití. Konvalinka vonná je sbírána i jako léčivá rostlina. Používá se pro posílení srdeční činnosti či proti vodnatelnosti a při epilepsii. Díky své toxicitě není v žádném případě vhodná pro používání amatérskými léčiteli. Lékařský dozor je nezbytný a dávky určuje sám lékař. Dále se konvalinka vonná pěstuje jako okrasná rostlina, a to jak její planá forma, tak vyšlechtěné zahradní odrůdy s květy růžovými, pruhovanými nebo pruhovanými listy.

Zajímavost

Konvalinka vonná je prudce jedovatá. K otravě dojde při žvýkání stonků čí listů, nebo pojídáním červených (bílých, narůžovělých) plodů. Otrávit se mohou i děti, když se napijí vody z vázy, kde konvalinky vonné nějakou dobu pobývaly. Otrava se projevuje zvracením, průjmem, zvýšeným vylučováním moči, v těžších případech omámením, křečemi, poruchou krevního oběhu až kolapsem.

Český název Konvalinka vonná
Latinský název Convallaria majalis
Výška až 20 cm
Rozšíření v ČR roztroušeně od nížin do horských oblastí
Rozšíření ve světě Evropa, Sev. Amerika
Doba květu květen - červen
Nároky na půdu Kyselé, kypré a vápnité
Ochrana Ne

Zdroje:
HABERER Martin, Atlas okrasných rostlin, Brázda, 2004
svita.mysteria.cz
/botanika.wendys.cz
cs.wikipedia.orgautor:
datum vydání:
1. března 2018


Diskuze k článku „Konvalinka vonná - Convallaria majalis“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!