Jak ušetřit benzín?

autor: Vojtěch Dostál
Několik tipů, jak snížit spotřebu benzínu Vašeho auta. Možností, jak snížit spotřebu benzínu a potažmo snížit emise z aut, je více. Levnější, než si pořizovat hybridní auto, je zvýšení efektivity jízdy. Nabízím vám 15 možností, jak snížit spotřebu paliva.


Změna cestovních návyků

1. Upřednostněte chůzi a jízdu na kole. Takové řešení pomůže nejen životnímu prostředí, ale i vašemu zdraví. Dostatek pohybu má příznivý vliv na krevní tlak a snižuje riziko koronálních srdečních onemocnění, obezity a cukrovky.

2. Používejte hromadnou dopravu. Jeden takový autobus může zastat stejnou úlohu, jako 40 osobních vozidel. Jeden autobus tak rovněž ušetří 80 000 litrů benzínu za rok.

3. Zajímavou metodou, která se v současnosti rozvíjí, je sdílení auta čili car-pooling. Například lidé, kteří pracují ve stejné firmě, využívají společných aut z ekonomických a ekologických důvodů.

Efektivní jízda

4. Jezděte efektivně. Není vždy pravidlem, že ta nejkratší trasa je nejefektivnější. Obchvaty kolem měst sice protáčejí tachometr více, ale eliminují (alespoň teoreticky) popojíždění v kolonách.

5. Omezte krátké jízdy. Efektivita spalování paliva je během prvních kilometrů nižší. V zimě je toto pravidlo ještě důležitější, protože mají studené starty ještě větší dopad na spotřebu paliva.

6. Vyhněte se náhlému zrychlování a zpomalování. Zpomalování před každou křižovatkou a akcelerace za ní je obzvlášť velký žrout benzínu. Mimo to, některé studie ukazují, že takový druh jízdy ušetří pouze 4% času, ale zvýší spotřebu o 39%.

7. Zpomalte. Rychlost kolem 90 km/h snižuje (v porovnání s rychlostí 105 km/h) spotřebu o 15%.

8. Vypínejte motor, když stojíte déle než 10 sekund, tedy například u železničního přejezdu, když na někoho čekáme, apod.)

9. V studených klimatických podmínkách (například v Kanadě) se doporučuje elektrické předohřívání motoru. Je dokázáno, že se v chladných oblastech vyplácí.

Optimální vlastnosti auta

10. Optimální auto má nízkou hmotnost. Jednou z možností je odstranit led a sníh z auta v zimě. Také zbytečné věci v kufru a nepoužívaná zahrádka na autě nejsou vhodné pro efektivní jízdu. Aerolinky například zjistily, že ušetří tisíce dolarů každý rok, když vymění skleněné lahve za plastové (jakkoliv by byla možná námitka, že plastové lahve jsou také z ropy).

11. Zkontrolujte, že máte dostatečně nahustěné pneumatiky. I malé změny v nahuštění pneumatik ovlivní spotřebu paliva. Zejména v zimě se doporučuje pneumatiky zkontrolovat.

12. Pravidelně nechávejte své auto zkontrolovat v servisu. Znečištěné zapalovací svíčky snižují efektivitu spalování paliva, stejně jako mnoho jiných součástí auta.

13. Používejte pneumatiky vhodně vzhledem ke klimatu. V našich podmínkách stačí takzvané celosezónní pneumatiky, zimní jen zbytečně zvyšují spotřebu. V místech, kde je sněhu v zimě hodně, se ale zimní pneumatiky vyplatí - kvůli bezpečnosti.

14. Přeřazujte rychlost, jak jen to je možné. Manuální řadící páka je o 18% efektivnější z hlediska spotřeby energie, než automatické řazení.

15. Hlavně při nižších rychlostech omezujte klimatizaci, jak jen je možné a nahraďte ji prostým otevřením oken.

Použitá literatura:
Schlager, N. A Weisblatt, J. (2006): Alternative energy, Vol. 3, Thomson Gale corporation
Cyklistika a zdraví
autor:
Vojtěch Dostál

datum vydání:
4. září 2007


Diskuze k článku „Jak ušetřit benzín?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.