Sedmikráska chudobka - Bellis perennis

autor: Mgr. Jana Hájková
Víte, že sedmikráska byla už za časů středověku používána jako lék? Jejími čerstvě drcenými listy se urychlovalo hojení ran. A již tehdy se z ní připravovali dokonce i saláty. Nechcete ochutnat?

třída vyšší dvouděložné rostliny - Rosopsida
řád hvězdnicotvaré - Asterales
čeleď hvězdnicovité - Asteraceae
rod sedmikráska - Bellis

Charakteristika

Jistě ji znáte, ale považuji za důležité připomenout alespoň ty nejzákladnější znaky. Sedmikráska chudobka má na výšku až 15 cm. Jedná se o vytrvalou léčivou bylinu. Ale o jejím využití až později.

Sytě zelené listy uspořádané v přízemní růžici jsou široce obvejčité až obkopinaté, na okrajích jemně zubaté nebo celokrajné. Bezlistý květní stvol je jednoúborový.

Květy jsou oboupohlavní, mají kuželovité lůžko, střed květů je žlutý, okvětní lístky pak bílé až narůžovělé. Tvarem nám připomínají vyplazený jazyk. Tato květina kvete od dubna do listopadu. Máme tedy ještě relativně dost času prohlédnout si ji na vlastní oči.

Plodem sedmikrásky chudobky je nažka.

Rozšíření

Bohatě zastoupená je chudobka v celé Evropě až po Kavkaz. Najdeme ji na každé louce. Vyskytuje se také na mezích nebo pastvinách, ale i podél cest. Potřebuje dostatek slunečního záření. Nenajdeme ji tedy v hlubokých zákoutích temných lesů apod. Je závislá na slunci a vybírá si pouze světlem plně prostoupená místa.

Ochrana

Ochrana není. Naopak je mnohdy považována za plevel kvůli svému hojnému výskytu.

Možné užití

Pro sběr jsou určené květní úbory se stonkem do 2 cm. Ty obsahují hořčiny, sliz, silici,flavonoidy, třísloviny, triterpenové saponiny, organické kyseliny, minerální látky, inulín a cukr. Tyto látky napomáhají ke zvýšení látkové výměny v játrech. Doporučuje se také při chorobách žlučníku.

Chudobkový květ lze použít vnitřně i zevně. Vnitřně se používá např. při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, kdy napomáhá vykašlávání a působí protizánětlivě. K zevnímu použití je vhodná jako přísada do koupele nebo odvar na obklady. Využitelná je především na špatně se hojící rány a vředy. Kloktáním napomáhá léčbě zánětů hrdla a dásní.

Použít ji lze i v kuchyni, např. ke zdobení salátů. Velmi využívaný je i bylinný čaj ze sedmikrásky, který není problém sehnat v každé lékárně.

český název sedmikráska chudobka
latinsky nazev Bellis perennis
hlavní znaky zelené listy v přízemní růžici, bílé kvítky kolem středových žlutých listů
rozšíření celá Evropa až na Kavkaz
doba květu duben-listopad
půda (vlhká, jílovitá...) mírně vlhká, humózní
ochrana není

zdroje:
encyklopedie.seznam.cz
www.ordinace.czautor:
datum vydání:
19. března 2018


Diskuze k článku „Sedmikráska chudobka - Bellis perennis“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!