Dotace 100 000 Kč pro každého, kdo vymění auto za elektrokolo! Měli byste zájem?

autor: Petr Kadlík
Jezdíte po městě autem, ale uvažujete ho nahradit za elektrokolo? Jestli je jedinou překážkou v takové výměně cena nového elektrokola, tak tento problém má s podporou státu zajímavé řešení.


Dotace a elektromobilita

Dotace na elektromobily nejsou nic nového. V některých zemích jsou větší a určené téměř všem, v některých na ně mohou dosáhnout jenom firmy. Nicméně výměna auta se spalovacím motorem za auto s elektrickým motorem řeší jen část současného problému s dopravou.

Jistě, z elektromobilů nevychází žádné zplodiny výfukových plynů a navíc díky svému tichému chodu snižují i hluk ve městě. Vše ostatní je stejné. I elektrické auto víří zdraví škodlivý prach vzniklý z exhalací, opotřebení pneumatik a brzd. I elektrická auta způsobují vážné dopravní nehody, při obsazení jediným člověkem stále zabírají ohromné místo na silnici a také samozřejmě potřebují velké parkovací místo. Navíc díky své větší váze mohou ještě více opotřebovávat silnici, než srovnatelná auta se spalovacím motorem.

A k tomu všemu má elektromobil stejně jako běžné auto i velkou ekologickou stopu při své výrobě i pozdější likvidaci. Proto se některé státy pomocí štědrých dotací snaží i o prosazení alternativní ekologické osobní dopravy - elektrokol.

Jedním z průkopníků dotací na e-bike byla Litva. Již několik let tam úspěšně funguje dotační program agentury APVA (Litevská agentura pro řízení ekologických projektů), ve kterém můžete získat 1000 Euro za své staré auto, pokud se ho rozhodnete vyměnit za elektrokolo nebo elektrokoloběžku. Na oněch 1000 Euro byste měli mít nárok dokonce i tehdy, když vaše staré auto ani takovou cenu nemá.


Dotace 4000 Euro na elektrokola ve Francii

Litva byla mezi prvními, ale rozhodně není jediná. Nejnovější zpráva týkající se mohutné podpory elektrokol pochází z Francie. Zde již od loňského roku zde fungoval systém, ve kterém jste za sešrotování svého starého vozu mohli získat až 2500 Eur. A ještě dříve ve Francii fungovaly i jiné dotace, které lidem pomáhaly s koupí nového elektrokola nebo s opravami jejich stávajících kol.

Pro velký úspěch a ve snaze ještě více rozšířit elektrokola a zmenšit počet aut ve městech se nyní francouzská vláda rozhodla k dalšímu rozšíření. Lidé z nižších příjmových skupin mají za sešrotování svého auta nyní nárok na příspěvek na pořízení e-kola 4000 Euro, všichni ostatní mají nárok na 3000 Euro. Na tento příspěvek má navíc nárok každý, takže pokud by se rodina například rozhodla vyměnit své dva vozy, má nárok na dvojitou dotaci.

A aby to nebylo málo, tak pokud jste nejenom Francouz, ale přímo obyvatel Paříže, tak máte od tamního vedení města nárok na dalších až 500 Euro na klasické nebo elektrokolo.

Uznejte sami, že částky kolem 3000 až 4500 Euro (v přepočtu cca 74000 - 110000 Kč) stačí nejenom na pořízení levného městského elektrokola, ale dají se za to pořídit už i poměrně slušné sportovní e-biky pro dlouhé výlety do přírody nebo naopak nákladní kola, schopná uvézt i děti nebo velký nákup.

Myslíte, že nějaký podobný systém na podporu elektrokol někdy vznikne i v České republice? Našemu zastaralému vozovému parku a přeplněným městům by to rozhodně pomohlo...témata článku:
autor:
datum vydání:
23. srpna 2022


Diskuze k článku „Dotace 100 000 Kč pro každého, kdo vymění auto za elektrokolo! Měli byste zájem?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!