Důkaz, že drsní Vikingové byli velcí milovníci koní a psů

autor: Petr Kadlík
Když se řekne Viking, tak vás asi napadne nemilosrdný válečník, který s rohatou přilbou na hlavě vyráží dobývat nová území. To byla jistě částečně pravda, ale dnešní věda nám ukazuje Vikingy i ze zcela jiného úhlu pohledu.


Vikingské výpravy a zvířata

Dlouhá léta se předpokládalo, že Vikingové vyráželi na své výpravy na lodích pouze s nezbytnou zbrojí a jídlem. Cokoliv dalšího pak potřebovalo, jako například koně, to si prostě na místě ukradli.

Momentálně naopak vědci předpokládají, že spolu s Vikingy na nová území cestovali i koně a psi. Ukazují to kosti z 9. století, nově nalezené v Anglii v pohřebních mohylách v Heath Wood.

Zde byly nalezeny společně zpopelněné zvířecí i lidské pozůstatky. Společné zpopelnění koně a člověka na pohřební hranici přitom podle odborníků znamená, že tato zvířata měla pro Vikingy mimořádný význam. Pokud by tehdy byla zvířata vnímána jen jako „jídlo“ nebo „dopravní prostředek“, nikdy by se jim nedostalo cti být pohřbena spolu s válečníkem.

Pokud vás zajímá, jak vlastně archeologové dokázali poznat původ koní a psů, nalezených na pohřebištích, tak za to může analýza stroncia v kostech. Tato analýza jednoznačně dokázala, že pohřbená zvířata mají svůj původ ve Skandinávii a nikoliv v Anglii.

To dokazuje, že Vikingové byli nejenom úspěšní mořeplavci a samozřejmě bojovníci, ale také milovníci zvířat a překvapivě dobří logistici.

Protože postarat se o koně a psy na lodích, které dlouhé týdny putovaly po Severním moři, to jistě znamenala pro výpravu řadu starostí navíc. A nic na tom nemění ani fakt, že tehdejší koně byly o něco menší, že ti dnešní.

Je vlastně potřeba ještě vysvětlit jedna věc, a to v úvodu zmíněné rohaté vikingské přilby.

Výše uvedený výzkum ukazuje, že Vikingové měli ve svých odvážných srdcích místo pro oblíbená zvířata, ale rozhodně neměli místo pro zvířecí rohy na svých přilbách.

Tahle legenda vznikla až někdy v pozdním 19. století. Ve skutečnosti vikingové rohy na přilbách nepoužívali a byly jen dílem fantazie tehdejších umělců.

Jejich kovové přilby byly zdobeny jednoduchými geometrickými tvary, jako jsou trojúhelníky, kruhy a čtverce. Nepraktické rohy by si tam tehdy žádný rozumný Viking nikdy nedal.


zdroj: BBC.comtémata článku:
autor:
datum vydání:
6. února 2023


Diskuze k článku „Důkaz, že drsní Vikingové byli velcí milovníci koní a psů“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!