Jak na odčervení psa

článek je inzerce, nejde o odborný text
Jak často odčervovat? Jak odčervit dospělého psa a jak štěně? Můžete odčervení nahradit vyšetřením trusu? Přečtěte si průvodce pro zodpovědné majitele!


Jak na odčervení dospělého psa i štěněte: Rádce pro zodpovědné majitele

Zdraví psa je prioritou. Mezi základní pilíře péče patří i prevence proti parazitům. V tomto článku se zaměříme na problematiku odčervení psa.

Vnitřní parazité, čili endoparazité, se u psů vyskytují poměrně běžně. Mohou způsobovat různé zdravotní problémy, od mírných zažívacích potíží až po vážná onemocnění. Někteří parazité jsou dokonce přenositelní na člověka. Mezi nejčastější typy endoparazitů u psů patří:

· Škrkavky: Dlouzí tencí parazité, kteří se vyskytují ve střevech psa. Mohou způsobovat průjem, zvracení, hubnutí a zhoršení srsti.

· Tasemnice: Členění parazité, kteří se uchycují ve stěně střeva. Mohou způsobovat průjem, zvracení, hubnutí a svědění konečníku.

· Měchovci: Tito parazité se vážou na povrch střev a živí se krví svého hostitele. Následně způsobují ztrátu krve a mohou představovat závažnou hrozbu.

· Tenkohlavci: Také tenkohlavci se živí krví hostitele. Napadení může být bezpříznakové i vážnější – to se pak projevuje krvavými průjmy.


Jak vybrat antiparazitikum pro psa a jak často provádět odčervení

Na trhu existuje široká škála odčervovacích přípravků a antiparazitik pro psy. Liší se formou, spektrem účinnosti a frekvencí podávání.

Sáhnout můžete po odčervovací pastě, tabletě, spot-onu pro psy a dalších formách. Vyberou si i majitelé, kteří preferují produkty na přírodní bázi, například od značky Verm-X.

O konkrétním přípravku se ideálně poraďte s vaším veterinářem.

Při výběru je důležitý:

· Věk: Štěňata se odčervují častěji než dospělí psi.

· Hmotnost: Dávkování se řídí váhou psa.

· Zdravotní stav: Někteří psi mohou mít specifické potřeby.

Pozor na česnek: Mezi rozšířené babské rady patří odčervovat psa česnekem nebo cibulí. Ty jsou však v určitém množství pro psa toxické a mohou ohrozit jeho zdraví.


Dospělý pes

Preventivní odčervení se doporučuje každých 3 až 6 měsíců, v závislosti na životním stylu psa – například lovečtí psi jsou vystaveni většímu riziku začervení. Vhodné je střídat různé typy antiparazitik v podobě odčervovacích přípravků, aby se předešlo vzniku rezistence parazitů.


Štěně

Štěňata se odčervují intenzivněji v prvních měsících života. Doporučené schéma vypadá následovně:

· 1. odčervení: 14 dnů (po porodu)

· 2. odčervení: 4 týdny

· 3. odčervení: 6 týdnů

· 4. odčervení: 8 týdnů

· 5. odčervení: 10 týdnů

· 6. odčervení: 12 týdnů

· dále každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte


Znáte koprologické vyšetření?

Odčervování dospělých psů je preventivní záležitostí a mnohdy se stane, že psi vůbec začervení nejsou. Proto mnoho majitelů sází na laboratorní analýzu stolice psa, která slouží k detekci parazitických vajíček a cyst.

Výhodou je, že na základě výsledků nemusíte psa odčervovat vůbec nebo se zaměřit přímo na parazity, kterými pes trpí.

Koprologické vyšetření může pes postoupit také po odčervení, pro potvrzení jeho účinnosti.

Jestli budete pravidelně odčervovat nebo se psem podstupovat koprologická vyšetření, je na vás. Důležité je však péči o psa nezanedbat, snížíte tak riziko zdravotních potíží.

Zdroje:
https://www.metropolevet.cz/service/odcerveni-psa/

http://www.veterina-matousek.cz/sluzby/psi/odcerveni/

https://www.uveterinarky.cz/odcerveni-psa-a-stenat/Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
datum vydání:
4. dubna 2024


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!