Jak správně větrat v zimě

autor: Lenka Kadlíková
Asi nikdo si nechce do vyhřátého domova pouštět zimu, už jen proto, že to stojí peníze za vytápění. Je třeba ale myslet také na naše zdraví a dobrý stav domu. Jak tedy správně větrat, abychom neplatili majlant za topení, měli doma čerstvý vzduch a netvořily se nám plísně, které jsou nejen zdraví nebezpečné, ale poškozují samotnou stavbu.


Proč je třeba doma občas vyměnit vzduch

Težký vydýchaný vzduch, kde chybí dostatek kyslíku může být příčinou ospalosti, nesoustředění. Může se objevit i bolest hlavy či nespavost.

Větrat často, krátce a intenzivně

Zejména pak po vaření či koupeli, musíme dostat ven vlhkost, která se jinak sráží na zdech a oknech. Právě tuhle vlhkost milují písně, které na sebe nenechají dlouho čekat.

To, že špatně větráte můžete poznat ještě před tím. Stačí si všimnout, že se Vám zevnitř bytu rosí okna. To může být špatným těsněním nebo právě nedostatečným větráním. Okna je třeba otřít, aby voda nenatekla do těsnění a nezačaly se v něm tvořit plísně. Ty těsnění mohou zlikvidovat.

Po té je třeba otevřít okna dokořán. Čím je venku chladněji, tím větráme kratší dobu. Z podzimních klidně 20ti minut to zkrátíme na cca 5 minut. Ideálně udělejte v bytě na těch pár minut průvan. Za tu chvilku místnost nevymrzne, ale stihne se vyměnit vzduch. Okna otvírejte vždy po vaření a koupeli. Větrejte několikrát denně. Pokud máte možnost, využívejte odtah do stoupaček.

Nepoužívat mikroventilaci

Velmi nevhodné je v zimě používání mikroventilace. Nejenže se nedoplatíte za topení, ale můžete si zničit okna a omítky kolem nich. Důvodem je to, že se kolem oken začne srážet voda, což je ideální na tvorbu plísní. A nejen to. Voda může začít namrzat a díky tomu může dojít k popraskání těsnění a poškození oken jako takových.

Rosení oken

Pokud se Vám i při správném větrání a bezvadném těsnění rosí okna, je třeba je prohřát. Nenechávejte zataženou stínící techniku, přitopte, otírejte parapet a spodní hranu oken, abyste předešli tvorbě plísní. Pokud už se Vám začíná plíseň přecijen tvořit a nechcete používat chemické prostředky, zkuste postižené místo otřít hadříkem namočeným v octové vodě.



autor:
datum vydání:
25. listopadu 2024


Diskuze k článku „Jak správně větrat v zimě“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!