Králík nebo zajíc?

autor: Lenka Kadlíková
Na jednu stranu jsou si tyto dva druhy velice podobné. Když se na ně ale podíváme podrobněji, najdeme několik zásadních odlišností. Jaké to jsou?


Vzhled

Dospělý zajíc polní je větší a těžší než králík divoký. Má výrazně delší uši (delší než hlavu) a zadní končetiny . Králík je obecně zavalitější. Přední a zadní nohý má podstatě stejně dlouhé. Když se podíváme zajíci a králíkovi do tlamy, zjistíme, že mají dva páry řezáků, které jsou za sebou. Přední pár bývá velký, podobně jako hlodavců. Zadní pár mnohdy nebývá vidět, protože jsou pouze v dásni, není proříznutý. Hlodavci tento druhý pár řezáků nemají a proto správně králíka ani zajíce neřadíme mezi hlodavce .

Způsob života

Od přírody samotářského Zajíce uvidíme spíš jednotlivě běhat po polích či loukách, krom doby páření, to můžeme sledovat hned celou partu honících se zajíců. Díky silným zadním nohám, to jsou vyníkající běžci, takže před nebezpečím hlavně utíkají. Králík žije spíše skrytě na okrajích lesů. Celou dobu ale ve skupinách. Je to totiž druh, který má rád společnost vlastního druhu. Před nepřáteli prchá do nor do podzemí, které si vyhrabává zejména v měkkých písčitých půdách.

Rozmnožování

Když se na jaře vydáte na procházku do polí, objevíte tam spíše hnízdo s malými zajíčky než králíčky. Zajíci si staví hnízda na povrchnu v hustém porostu. Mláďátka jsou už po narození osrstěná, vidí a slyší. Králíci s hloubí nory . Čerstvě narozená mláďata v nich najdete holá, slepá a hluchá. Jsou tak mnohem snazší kořistí pro predátory, proto je rodiče ukrývají pod zemí, kde žíjí a mají vytvořen spletitý systém chodeb.

Podrobněji o králíkovi
Podrobněji o zajícovi

Ve spolupráci s Pieris design jsme připravili tentotext společně s ukoly na téma králík nebo zajíc pro mladší školní děti. Mrkněte.

Zdroj:
Biolib.cz
Myslivost.cz
garden-cs.desigusxpro.com/autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz

datum vydání:
12. dubna 2022


Diskuze k článku „Králík nebo zajíc?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.