Uhynula Zpěvanka, jediná u nás hnízdící vzácná labuť zpěvná

autor: Lenka Kadlíková
Možná jste sledovali osud jediné u nás hnízdící labutě zpěvné, která se díky své jedinečnosti stala ptačí mediální hvězdou. Moravský ornitologický spolek bohužel oznámil, že labuť pojmenovaná „Zpěvanka“ s kroužkem číslo 7R42 uhynula. Pojďme se podívat na její život.


Zpěvanka je výjimkou

Labutě zpěvné (Cygnus cygnus) žijící v tundře na severovýchodě Evropy se k nám se zatoulají výjimečně na přezimování. Od u nás běžné labutě bílé je poznáte podle žlutě zbarveného zobáku. Labuť pojmenovaná Zpěvanka byla ale výjimkou. Zůstávala celé roky na Moravě. Nejvíc si oblíbila rybníky v Tovačově, Kojetíně a Chropyni. Její životní příběh dokumentoval Moravský ornitologický spolek.

Přiletěla z Německa

Okroužkována byla již jako dospělá v roce 2006 v Německu, odkud přesídlila na Moravu. U nás byla pozorována již na jaře téhož roku.

Pár se samcem labutě velké?

Chvíli to vypadalo, že Zpěvanka vytvoří pár se samcem labutě velké (Cygnus olor). K jejich zahnízdění však nakonec nedošlo. Samce svého druhu potkala až v roce 2011. Ten však brzy po jejich prvním shledání uhynul.

Poprvé zahnízdila v roce 2017

Zahnízdit se Zpěvance podařilo až v roce 2017 na Zámeckém rybníku v Chropyni. Ani jedno z mláďat se ale dospělosti nedožilo.

Zahnízdění v roce 2019 také nebylo úspěšné. Ornitologové se domnívají, že mláďata ulovil mýval. Mýval severní je u nás nepůvodní druh a na Severní Moravě je přemnožený. Ohrožuje tak místní původní faunu.

V roce 2020 přichází Zpěvanka o mláďata i partnera

V roce 2020 opět zahnízdila. Jedno z mláďat se zatoulalo k mláďatům husic nilských. Ornitologové doufali, že se mládě vrátí k matce, to se bohužel nestalo. Zmizelo i druhé mládě. Nebylo to jediné toulavé a nakonec opravdu ztracené Zpěvančino mládě. Bohužel tedy pokračuje ne příliš veselý příběh této ptačí krásky.

Pouze jedno z mláďat opustilo Moravu

Zpěvanka je první a jedinou labutí zpěvnou, která zahnízdnila v České republice. Všechna její hnízdění byla doprovázena úhyny mláďat. Pouze jediné její mládě, hned z prvního hnízdění, úspěšně opustilo rodnou Moravu a bylo zjištěno v jižním Polsku. Od té doby ale o něm nejsou žádné zprávy.

Další videa z jejího hnízdění a života můžete vidět na Youtube kanále Moravského ornitologického spolku

„Důvody proč mláďata mizela jsou pravděpodobně na straně predace. Mládě, které se dostalo na pitvu po úhynu v roce 2017, uhynulo dle zprávy na rakovinu. To však bylo následně odborníky zpochybňováno. V Chropyni bylo v době prvního límcování v roce 2017 nalezeno v rákosí větší množství uhynulých kachen, mohlo tak jít i o virové onemocnění.

„Stojí ovšem za to říci, že tento zvláštní, až smutný, ale velmi silný příběh který Zpěvanka zapsala do naší avifauny zůstane v paměti ještě dlouho, a v historii už navždy!“ Píše Ondřej Boháč na Facebook stránce spolku .Zde je celý příspěvek.

Na mapách můžete vidět cestu, kterou za svůj život urazila. První fotka včetně cesty z Německa, druhá s cestami do Polska a třetí podrobněji místa, kde se nejvíce zdržovala. Takovouto mapku můžeme vidět jen díky kroužkování a zápisům pozorování.

Fotogalerie k článkuCesta Zpěvanky - klikněte pro zobrazení detailuCesta Zpěvanky přiblížená - klikněte pro zobrazení detailuCesta Zpěvanky po Moravě - klikněte pro zobrazení detailu
Podle zpráv v Ornitologické databázi Avif bude u Zpěvanky provedena pitva. Při nálezu byla silně podvyživená. Tělo bude preparováno pro potřeby Přerovského muzea.


Zdroj: Moravský ornitologický spolek, Wikipediatémata článku:
autor:
datum vydání:
27. února 2023


Diskuze k článku „Uhynula Zpěvanka, jediná u nás hnízdící vzácná labuť zpěvná“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!