Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Umíte v interiéru pracovat se světlem?

článek je inzerce, nejde o odborný text
Práce se světlem, a to jak přirozeným, tak umělým, je poměrně náročnou disciplínou, která má značný vliv na to, jak bude interiér zdařilý a funkční. Cílem je doma vytvořit takové světelné schéma, které bude fungovat a v interiéru navodí příjemnou atmosféru.

Většina českých interiérů nemá kvalitní osvětlovací schéma, neboť se osvětlení řeší jako poslední věc. A to je chyba.


Přirozené versus umělé

Charakter přirozeného světla je poměrně nestálý. Mění se v průběhu dne, podle ročních období a závisí také na geografické poloze.

V místnostech orientovaných na různé světové strany bude ve stejnou denní a roční dobu vypadat různě. Sázkou na jistotu v tomto ohledu je správně zvolené světlo umělé.


Jaké umělé světlo?

Při výběru konkrétních světelných zdrojů nás v první řadě bude zajímat jejich teplota. Ta je stěžejní.

Řídíme se buď kelviny, nebo číslem určujícím podání barev Ra (index podání barev na škále 0 až 100 říká, jak věrně zdroj zobrazuje barvy v porovnání se světlem slunečním.


Centrální, náladové a bodové

Hlavní typy osvětlení interiéru jsou: centrální světlo, náladové osvětlení a bodové světlo. K rychlému a intenzívnímu osvětlení celé místnosti slouží světlo centrální, intimní atmosféru navodí osvětlení náladové a k osvětlení konkrétní částí místnosti slouží osvětlení bodové.


Zdroje světla podle druhu

Důležitý je také správně zvolený druh světelného zdroje. Na výběr máme LED svítidla, úsporné žárovky, zářivky a halogenová světla. Pro úsporné svícení jsou správnou volbou úsporné LED žárovky.

Vynikají dlouhou životností i nízkou spotřebou elektřiny. Nevadí jim přitom časté rozsvěcení ani dlouhé svícení. K tomu generují méně tepla než halogeny.


LED pásky, trubice a panely

V kategorii LED svítidel navíc najdeme osvětlení centrální, bodová i náladová. Intimní náladu v místnosti například navodí LED pásky. K bodovému osvětlení (například) kuchyňské linky le pak použít LED zářivkové trubice. Vynikajícím podhledovým svítidlem určitě jsou LED panely.

Článek je INZERCE, nejde o odborný text a informace v něm uvedené nemusí vyjadřovat názory redakce.
V případě Vašeho zájmu mít na www.priroda.cz svou reklamu nás neváhejte kontaktovat.

autor:
REKLAMA

datum vydání:
26. února 2022


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Bejvávalo.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.