V Evropě dnes začíná platit zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech

autor: Svoboda zvířat o. s.
Dnešním dnem začíná v EU platit zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. Tato nová legislativa je vítězstvím hnutí na ochranu zvířat, které o změnu legislativy usilovalo mnoho let.

V březnu 2009 podle sedmého dodatku Směrnice o kosmetice nabyl účinnosti zákaz testování kosmetických výrobků a složek na zvířatech a také zákaz dovozu a prodeje kosmetiky a jejích složek, které byly na zvířatech testovány mimo země EU. Druhá část tohoto zákazu ovšem dosud obsahovala výjimky pro tři typy testů, které mohly probíhat na zvířatech. Dnes se zákaz rozšíří a začne platit bez výjimek.

V České republice se tématu pokusů na zvířatech dlouhodobě věnuje organizace Svoboda zvířat. Barbora Bartušková Večlová, koordinátorka kampaně Za nahrazení pokusů na zvířatech ve Svobodě zvířat, vysvětluje, jak bude zákaz vypadat v praxi: „Výrobky, které jsou v současné době na trhu, zůstanou v prodeji, zákaz se týká pouze nových složek a výrobků. Ke všem testům kosmetiky prováděných na zvířatech jsou k dispozici alternativní metody, i když některé jsou zatím ještě ve stádiu schvalování.“

Šíře nabídky ani cena kosmetiky by se podle Bartuškové neměly změnit: „Testování pomocí alternativních metod není o nic dražší než používání zvířat. Již nyní existuje mnoho společností, které na zvířatech své výrobky ani jednotlivé složky netestují, a přesto jsou schopné vyrábět kvalitní výrobky za přijatelné ceny.“

Přes tento úspěch ochránci zvířat ovšem upozorňují na fakt, že zákaz v praxi nemusí zcela fungovat. Jeho dodržování bude v kompetenci jednotlivých členských států EU a záleží na nich, jakým způsobem budou dodržování zákazu kontrolovat. Také zatím není jasný rozsah zákazu, nejsou definovány některé pojmy a také je nejasné, zda složky testované na zvířatech kvůli jiným předpisům, mohou být v kosmetice používány. Tyto otázky ještě musí být vyřešeny Evropskou komisí. „Z těchto důvodů spotřebitelům nadále doporučujeme vybírat kosmetiku s certifikátem Humánní kosmetický standard. Seznam značek s tímto certifikátem naleznou na stránce www.netestovanonazviratech.cz,“ dodává Bartušková.

Více informací: www.pokusynazviratech.cz, www.netestovanonazviratech.czautor:
Svoboda zvířat o. s.

datum vydání:
13. března 2013


Diskuze k článku „V Evropě dnes začíná platit zákaz prodeje kosmetiky testované na zvířatech“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.