5 způsobů, jak se re-hydratovat a ulehčit svému tělu

autor: Jan Holub
Přeplněné silnice, spěch, absence snídaně, nezdravé jídlo a hromada stresu. Tak právě to je s určitou nadsázkou recept, jak se co nejrychleji zabít! Všechny vyjmenované aspekty se vážou na situace, které po nás zpravidla požaduje systém (někdy mylně zaměňován za společnost…). Pravdou však je, že z dlouhodobého hlediska to vede k degenerativnímu zdraví, oslabení imunitního systému a především dehydratované populaci. (Více o dehydrataci v našem článku Voda – blahodárný lék).

Je evidentní, že takové prostředí je pro nás v základě nezdravé. Experti v oboru by dodatečně mohli poukázat na zvýšenou hladinu kortizolu v důsledku stresu, nedostatek vitamínu A z kouření nebo nutričně znehodnocené potraviny, které mohou vést k poruše vstřebávání potravin (tzv. malaabsorpce).

Stejně jako sama Země, i lidské tělo je tvořeno převážně vodou. Je vědecky prokázáno, že dlouhodobá hydratace organismu vede ke správné funkci vnitřních biologických procesů a z toho vyplývající dlouhověkosti a zdraví. Naopak dehydratace s sebou nese celou řadu negativních příznaků, které budete každý dobře znát. Jsou jimi například únava, stres, celkový pocit únavy a málo energie, nedostatek motivace, snížená funkce mozku a myšlení a také letargie (té stačí společně s dehydratací nějaký psychický problém většího charakteru). Člověk je pak lhostejný a netečný.

V dnešním článku si uvedeme 5 praktických rad, jak výše zmíněné problémy odstranit, a nebo jim ještě lépe předejít! Pointa všech je jednoduchá - ačkoliv je to v dnešní době zcela absurdní, představte si, že jste na Zemi sami a není kolem vás nic, co zde vytvořil člověk. Buďte si jisti, že Příroda vám zajistila vše, co potřebujete ke spokojenému a prosperujícímu životu – ačkoliv jsme to zřejmě kdysi vyměnili za peníze…

1. Vyhněte se anorganickým, dehydratačním a kyselinotvorným potravinám

Potraviny, které procházejí zpracováním (tedy ty, které v drtivé většině kupujeme v obchodech) jsou nutričně znehodnocené. Jsou totiž tzv. denaturované a postrádají tedy skutečnou výživovou hodnotu pro naše tělo. Nezlepší to ani konzervanty nebo téměř všudypřítomný cukr. Takové potraviny jsou často velmi kyselé pro tělo, což má jeden hlavní efekt. Tělo začne zadržovat vodu, aby se aspoň trochu vypořádalo s nastavenou dehydratací, a následně se samo snaží rozptýlit toxicitu a zbavit se odpadu. Nesprávné potraviny tak potlačují přirozenou regeneraci, které je tělo schopno, pokud mu proto dáte prostor.

2. Jezte více ovoce a zeleniny

Jasně, tisíckrát ohrané klišé. Říkají to všichni, ale téměř nikdo to nedělá (hloupost?). V našich článcích o zdravé výživě vám pravidelně přinášíme zcela konkrétní informace o tom, co ono ovoce a zelenina skutečně dělá v těle. Sami se tak můžete přesvědčit, že se jedná o zásadně stěžejní téma. Jde především o pH, díky kterému je možno nastavit v těle rovnováhu. Zkuste své tělo vnímat, jako svůj chrám. Proč byste do svého chrámu dávali něco, co ho poškozuje? Abychom však byli ještě konkrétnější, pravidelná konzumace ovoce a zeleniny vám jednoduše zaručí zabránění oxidace (stárnutí), vyrovná hladinu cukru v krvi a regeneruje buněčné struktury. Příroda je dokonalá…

3. Pijte dostatek vody

Každý váš orgán včetně mozku je až z 75% tvořen vodou. Jak mohou ony orgány fungovat, když jim nikdo nezajistí základ toho, co potřebují. Více o pití vody si můžete přečíst v našem článku ‚Voda – blahodárný lék‘. Berte prosím také v potaz, že voda z vodovodního kohoutku, je v drtivé většině případů mnohem lepší volbou, než voda z PET lahve. Důvody není těžké domyslet, stačí si jen představit, jakou vzdálenost ona PET lahev s vodou urazí, než se objeví u vás doma. Mimochodem víte něco o tom, co plast pouští do vody? Nejlepším řešením je voda z přírodního zdroje, což však může být pro většinu lidí problém… a to je problém.

4. Dopřejte si odpočinek

Buďte na sebe hodní a dopřejte si odpočinek. Opravdu nemá cenu se přetahovat, nemá cenu překonávat únavu, nemá cenu se zbytečně stresovat. Na smrtelné posteli vám nikdo nic nevrátí a ani nepřihlédne k tomu, že jste se celý život honili ‚za ničím‘. Klíčem k úspěchu je přestat spěchat, jelikož jen tak můžete začít stíhat. Obzvláště velký pozor si dejte na nemoc, která se jmenuje ‚teď nemám čas a teď nestíhám‘. Ono totiž za týden, za měsíc, ale i za rok – bude stejnak pořád jenom to teď. Zastavte tedy! Běžte na věci s rozvahou a uvědomte si, co je opravdu důležité a co ne. Abyste o tom mohli přemýšlet, stačí si po obědě dát 20 minut odpočinku.

5. Přestat kouřit

Ano, celou dobu se bavíme o dehydrataci. Nemusí to tak úplně vypadat, ale všechny výše zmíněné věci s dehydratací úzce souvisí nebo mají tu moc ji ovlivnit. Posledním naším bodem je kouření cigaret. Nebudeme moralizovat – místo toho vám opět konkrétně prozradíme, co pravidelné kouření z biologického hlediska způsobí. Rakovina plic, infarkt ale i diabetes jsou často spojované pojmy s kouření, a proto známé. V mnohem menší míře se však mluví o tom, že pravidelné kouření způsobuje úbytek VŠECH vitamínů (zejména vitamínu A) a následně způsobuje dehydrataci buněk!autor:
datum vydání:
2. srpna 2013


Diskuze k článku „5 způsobů, jak se re-hydratovat a ulehčit svému tělu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!