Cože to tu teď kvete? Krokus, šafrán, ocún nebo snad koniklec?

autor: Lenka Kadlíková
V několika diskusích na Facebooku jsem zachytila v poslední době dotaz co že nám to roste za domem? A fotečky krásných růžových kvítků. Je několik hodně podobných druhů a hodně lidí si je plete. Tak si to trošku probereme.


Ocún jesenní

Nebo také bacoun, naháč, naháček, nahá ženská, holopanna, hadula, bogdalec, hacoun, sirotka atd. je na podzim kvetoucí kytička se šupinatými hlízami. Má 10-20cm. Vyhledává vlhká slunná místa. Lodyha je bohatě olistěná. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Pro svou dekorativnost a pozdní dobu květu je často vídán v zahradách. Vyjímeně ho můžete najít i najaře. V tomto případě bude ale bez listů. Podle toho jej poznáte od dalšího druhu, který je popsán níže. Více informací se dočtete zde.

Krokus neboli šafrán

Ano, krokus a šafrán jsou synonyma. Krokus je odvozenina od latinského názvu pro tuto rostlinu Crocus. V ČR rostou přirozeně patrně dva druhy šafrán karpatský a šafrán bělokvětý. Narozdíl od ocúnu kvetou na jaře. Mají přízemní listy.Jeden z druhů šafránu, šafrán setý se používá jako velmi dráhé koření. Je považován za afrodisiakum. Kvete, narozdíl od výše zmíněných druhů na podzim. Právě z tohoto pramení lidové rčení "Je ho jako šafránu" málokdo si ho mohl dovolit. Používá se i v lidovém léčitelství. Patří do čeledi kosatcovité.

Koniklec

Nejméně pravděpodobný. Ovšem populaci jednoho z druhů, koniklec velkokvětý, lze najít hned za jedním brněnským sídlištěm. S předešlými má společné to že si vybírá podobné lokality a mají podobný květ. Kvete na jaře, ikdyž stávají se vyjímky jako loni viz článek z NP Podyjí.Na rozdíl od předešlých druhů má chlupatý stonek. Patří do čeledi pryskiřníkovitých. Narozdíl od předešlých u něj nenajdete cibulku. Jedná se nenáronou oblíbenou skalničku.Je jedovatý,po usušení je neškodný, používá se do některých homeopatik (zdroj Wikipedia).

Fotogalerie k článkuilustrace ocún - klikněte pro zobrazení detailuIlustrace šafrán - klikněte pro zobrazení detailuIlustrace koniklec - klikněte pro zobrazení detailu


autor:
datum vydání:
17. září 2015


Diskuze k článku „Cože to tu teď kvete? Krokus, šafrán, ocún nebo snad koniklec?“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!