Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Cože to tu teď kvete? Krokus, šafrán, ocún nebo snad koniklec?

V několika diskusích na Facebooku jsem zachytila v poslední době dotaz co že nám to roste za domem? A fotečky krásných růžových kvítků. Je několik hodně podobných druhů a hodně lidí si je plete. Tak si to trošku probereme.


Ocún jesenní

Ocún jesenní -  květ - klikněte pro zobrazení detailuOcún jesenní - květ
autor: Lenka Kadlíková, http://www.priroda.cz
Nebo také bacoun, naháč, naháček, nahá ženská, holopanna, hadula, bogdalec, hacoun, sirotka atd. je na podzim kvetoucí kytička se šupinatými hlízami. Má 10-20cm. Vyhledává vlhká slunná místa. Lodyha je bohatě olistěná. Všechny části rostliny jsou jedovaté. Pro svou dekorativnost a pozdní dobu květu je často vídán v zahradách. Vyjímeně ho můžete najít i najaře. V tomto případě bude ale bez listů. Podle toho jej poznáte od dalšího druhu, který je popsán níže. Více informací se dočtete zde.

Krokus neboli šafrán

Šafrán karpatský - klikněte pro zobrazení detailuŠafrán karpatský
autor: Burliai
Ano, krokus a šafrán jsou synonyma. Krokus je odvozenina od latinského názvu pro tuto rostlinu Crocus. V ČR rostou přirozeně patrně dva druhy šafrán karpatský a šafrán bělokvětý. Narozdíl od ocúnu kvetou na jaře. Mají přízemní listy.Jeden z druhů šafránu, šafrán setý se používá jako velmi dráhé koření. Je považován za afrodisiakum. Kvete, narozdíl od výše zmíněných druhů na podzim. Právě z tohoto pramení lidové rčení "Je ho jako šafránu" málokdo si ho mohl dovolit. Používá se i v lidovém léčitelství. Patří do čeledi kosatcovité.

Koniklec

Koniklec otevřený - klikněte pro zobrazení detailuKoniklec otevřený
autor: Ivan Bílek, http://www.naturfoto.cz
Nejméně pravděpodobný. Ovšem populaci jednoho z druhů, koniklec velkokvětý, lze najít hned za jedním brněnským sídlištěm. S předešlými má společné to že si vybírá podobné lokality a mají podobný květ. Kvete na jaře, ikdyž stávají se vyjímky jako loni viz článek z NP Podyjí.Na rozdíl od předešlých druhů má chlupatý stonek. Patří do čeledi pryskiřníkovitých. Narozdíl od předešlých u něj nenajdete cibulku. Jedná se nenáronou oblíbenou skalničku.Je jedovatý,po usušení je neškodný, používá se do některých homeopatik (zdroj Wikipedia).

Fotogalerie k článkuilustrace ocún - klikněte pro zobrazení detailuIlustrace šafrán - klikněte pro zobrazení detailuIlustrace koniklec - klikněte pro zobrazení detailu
Debata k článku 'Cože to tu teď kvete? Krokus, šafrán, ocún nebo snad koniklec?'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz