Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Halucinogenní med je tak cenný, že kvůli němu desítky lidí riskují život

Obyčejný med není právě levný, ale není to nic ve srovnání s tím, kolik stojí halucinogenní med produkovaný včelami skalními (Apis dorsata laboriosa).

Včela skalní - klikněte pro zobrazení detailuVčela skalní, autor: Wikipedia, http://www.wikipedia.org

Včela skalní (jíž někteří odborníci nepovažují za samostatný druh) se vyskytuje pouze v Himálaji a dostat se k jejímu hnízdu není ani trochu jednoduché.

Lidé, kteří se o to pokoušejí, musejí šplhat po provazových žebřících na útesy vysoké i přes 90 metrů. K odvrácení pozornosti včel – kterým se jejich přítomnost samozřejmě dvakrát nezamlouvá – používají tyče s hořící trávou.

Včely skalní v průběhu roku vytvářejí různé druhy medu. Na jaře jde o tzv. „šílený“ (nebo také červený) med, který obsahuje určité toxiny. K tomu, abyste se dostali do rauše, podle cestovatele Davida Caprary úplně stačí dvě čajové lžičky.

(Zdroj: www.YouTube.com)

„Měl jsem pocit, jako by se mé tělo ochlazovalo. Začalo to v hlavě a pak pokračovalo dolů přes můj trup. Hluboký, ledově horký pocit se usadil v mém žaludku a trval několik hodin,“ popsal Caprara pro magazín Vice.

Nepálci malé dávky tohoto medu používají jako antiseptikum, lék proti kašli nebo pro tišení bolesti. Za jeden kilogram na černém trhu zaplatíte přibližně 130-175 USD.

O životě lovců halucinogenního medu byl nedávno natočen pozoruhodný dokument The Last Honey Hunter, který bude vydán příští rok. Ale pozor – z dosud zveřejněných záběrů je jasné, že nepůjde o nic pro slabé povahy (a už vůbec ne pro jedince trpící závratěmi).

Zdroj: ScienceAlert, Fotografie: Bernard DUPONT from FRANCE, CC BY-SA 2.0

Debata k článku 'Halucinogenní med je tak cenný, že kvůli němu desítky lidí riskují život'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz