Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   originální samolepky Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na obrázky DraGIF.cz

Na větrných elektrárnách umírají zákonem chránění netopýři: vědci bijí na poplach.

Tisíce netopýrů uhyne každoročně přímo nebo následně na zranění způsobená větrnými elektrárnami. Tato situace se týká i dalších živočichů, především ptáků.

Netopýr velký - klikněte pro zobrazení detailuNetopýr velký, autor: Miloš Anděra Vědci se na tento problém snaží už roky poukázat novými a novými studiemi. Netopýři také dále strádají nedostatkem přirozené potravy jako jsou například komáři, brouci či housenky. K tomu v žádném případě pozitivně nepřispějí ani dnes velmi často vysazované monokultury, které decimují již tak žalostné početní stavy živočichů. Pro srovnání je například v Německu 26 tisíc větrníků, které podle hrubých odhadů usmrtí ročně více než 250 000 netopýrů. (zdroj: 1) Jelikož se jedná jen o hrubé odhady, pak se tamější vědci domnívají, že jich může být takto zabito o 100 000 více či méně, což jsou ale i tak závratná čísla.

Netopyři neumírají jen díky kolizi s rotory

Odborníci varují, že s přibývající tendencí stavět větrné elektrárny v horách přímo na okrajích lesů je cesta zkázy. Netopýry nezabíjejí jen přímo kolize s rotory větrníků.V blízkosti těchto elektráren se velmi výrazně mění tlakové podmínky. To vede k poškození vnitřních orgánů těchto živočichů a ve své podstatě následně vnitřně vykrvácí.

Větrníky netopýrům připomínají uschlé stromy, proto je lákají

Odborníci dále zjišťovali, čím jsou k větrným elektrárnám lákány především samičky. Vysvětlení je velmi prosté. Mláďata zvířat žijících na stromech hledají nová prostředí, která by mohla obývat a kde by právě mladé samičky mohly vychovávat další generace. A bohužel jim větrníky připomínají vzrostlé, uschlé stromy. Tento omyl se jim pak stává osudným. Uhynulí netopýři samozřejmě následně v celkové populaci citelně chybí. Nejenom, že se tato zvířata nerozmnožují tak rychle, chybí také v potravinovém řetězci.

Jejich hmyzí potravu dále redukují pesticidy. Potravní zdroje také narušují již zmiňované mladé monokultury tedy porost tvořený jedním druhem rostlin. V těch je jen poskrovnu starých, vysokých stromů, které již mají dutiny. Pro netopýry tedy nejsou monokultury vhodným prostředím, které by mohli obývat a kde by nalezli pestrou škálu pro svůj jídelníček. I z tohoto důvodu se uchylují čím dál tím více i k usídlování v blízkosti lidí, především na půdách, ve stodolách nebo ve sklepech. Často se uchylují i do věží kostelů.

Zdroj: 1) www.spiegel.de

Debata k článku 'Na větrných elektrárnách umírají zákonem chránění netopýři: vědci bijí na poplach.'

ReklamaVyzkoušej své znalosti v našich testech


Poznávací test: Sněžka - pohledy známé i neznámé
Odkud je vyfocen pohled na Sněžku?
možnost odpovědimožnost odpovědi
Dosavadní průměrná úspěšnost účastníků: 32%

Vyhledávání


Facebook

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2018 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz