Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Vědci přidali dalších 20 větví na pomyslný strom života

Odborníci z University of Queensland analyzovali téměř 1500 vzorků získaných v terénu. Jejich zjištění jsou svým způsobem šokující.

 - klikněte pro zobrazení detailu

V dotyčných vzorcích byly odhaleny genomy cca 8000 mikroorganismů, přičemž plná třetina se lišila od všech dosud známých forem. Strom života se v důsledku toho rozrostl o dalších 20 větví.

Jak asi víte, mikroby tvoří převážnou většinu druhů žijících na této planetě. Ovšem pouze 1-2% z nich může být v současné době kultivováno v laboratoři. Badatelé se proto rozhodli zaměřit na veřejně dostupnou databázi enviromentálních vzorků, které byly odebrány na mnoha různých místech světa.

Když byly dotyčné vzorky „protaženy“ počítačem, vznikl obraz tisíců genomů. „Skutečná hodnota těchto genomů spočívá v tom, že mnohé jsou evolučně odlišné od dříve získaných genomů,“ uvedl Gene Tyson z University of Queensland a dodal:

„Zvyšují evoluční rozmanitost pokrytou bakteriálními a archeálními genomovými stromy o více než 30 procent a jsou prvními zástupci 17 bakteriálních a 3 archeálních kmenů.“

Výše popsané technice se říká metagenomika a jde o relativně novou záležitost. Díky moderním počítačům vědci mohou spojenými silami shromažďovat sekvence DNA a identifikovat přítomné mikroby.

V tomto konkrétním případě tým nalezl 7 280 bakteriálních a 623 archeálních genomů, které splňovaly kvalitativní normy pro úplnost. A to je teprve začátek! Nástroje pro detekci genomů se totiž neustále zlepšují a odborníci jsou přesvědčení, že ve vzorcích, s nimiž pracují, se toho ukrývá ještě mnohem víc.

Dodejme, že výsledky tohoto a dalších podobných výzkumů mohou být využity například k vývoji nových antibiotik, chemikálií či materiálů. Kromě toho jsou také velmi významné z pohledu evoluční biologie.

Zdroj: University of Queensland, Fotografie: BrokenSphere, CC BY-SA 3.0

Debata k článku 'Vědci přidali dalších 20 větví na pomyslný strom života'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Plot

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz