Vědci přidali dalších 20 větví na pomyslný strom života

autor: Jiří Černý
Odborníci z University of Queensland analyzovali téměř 1500 vzorků získaných v terénu. Jejich zjištění jsou svým způsobem šokující.

V dotyčných vzorcích byly odhaleny genomy cca 8000 mikroorganismů, přičemž plná třetina se lišila od všech dosud známých forem. Strom života se v důsledku toho rozrostl o dalších 20 větví.

Jak asi víte, mikroby tvoří převážnou většinu druhů žijících na této planetě. Ovšem pouze 1-2% z nich může být v současné době kultivováno v laboratoři. Badatelé se proto rozhodli zaměřit na veřejně dostupnou databázi enviromentálních vzorků, které byly odebrány na mnoha různých místech světa.

Když byly dotyčné vzorky „protaženy“ počítačem, vznikl obraz tisíců genomů. „Skutečná hodnota těchto genomů spočívá v tom, že mnohé jsou evolučně odlišné od dříve získaných genomů,“ uvedl Gene Tyson z University of Queensland a dodal:

„Zvyšují evoluční rozmanitost pokrytou bakteriálními a archeálními genomovými stromy o více než 30 procent a jsou prvními zástupci 17 bakteriálních a 3 archeálních kmenů.“

Výše popsané technice se říká metagenomika a jde o relativně novou záležitost. Díky moderním počítačům vědci mohou spojenými silami shromažďovat sekvence DNA a identifikovat přítomné mikroby.

V tomto konkrétním případě tým nalezl 7 280 bakteriálních a 623 archeálních genomů, které splňovaly kvalitativní normy pro úplnost. A to je teprve začátek! Nástroje pro detekci genomů se totiž neustále zlepšují a odborníci jsou přesvědčení, že ve vzorcích, s nimiž pracují, se toho ukrývá ještě mnohem víc.

Dodejme, že výsledky tohoto a dalších podobných výzkumů mohou být využity například k vývoji nových antibiotik, chemikálií či materiálů. Kromě toho jsou také velmi významné z pohledu evoluční biologie.

Zdroj: University of Queensland, Fotografie: BrokenSphere, CC BY-SA 3.0autor:
Jiří Černý

datum vydání:
15. září 2017


Diskuze k článku „Vědci přidali dalších 20 větví na pomyslný strom života“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.