Prastaré „stromy života“ umírají a nikdo neví proč

autor: Jiří Černý
Dlouhá hlídka majestátních afrických baobabů se začíná chýlit ke svému konci. Nikdo ale nezná důvod.

Baobaby jsou dlouhověké opadavé stromy, které dorůstají výšky až 30 metrů. A když říkáme dlouhověké, myslíme tím skutečně dlouhověké – staří některých z nich je odhadováno až na 5000 let.

Nový výzkum však odhalil, že mnohé z těchto stromů v nedávné době zemřely, nebo začaly kolabovat.

„Je rozhodně šokující a dramatické být během našeho života svědkem zániku tolika tisíciletých stromů,“ uvedl chemik Adrian Patrut z Babeș-Bolyai University v rozhovoru pro magazín The Guardian.

Patrut a jeho spolupracovníci začali v roce 2005 zkoumat, jak mohou baobaby – díky své schopnosti zadržovat vodu nazývané též„stromy života“ – dosahovat tak impozantních rozměrů. Během analyzování více než 60 největších a potenciálně nejstarších exemplářů v Africe však zjistili něco velice znepokojujícího: 8 z 13 nejstarších studovaných baobabů (a 5 ze 6 největších) je již buď po smrti, nebo k ní pomalu spěje.

„Statisticky je prakticky nemožné, aby tak velký počet velkých starých baobabů mohl zemřít v tak krátké době z přirozených příčin,“ řekl Adrian National Geographic.

Patrutův tým se domnívá, že zkáza těchto monumentálních stromů může být alespoň částečně spojena s významnými změnami klimatických podmínek, které postihují zejména Jižní Afriku. K podpoře či naopak vyvrácení tohoto předpokladu je však nutné další bádání.

Zdroj: The Guardian, National Geographictémata článku:
autor:
datum vydání:
14. června 2018


Diskuze k článku „Prastaré „stromy života“ umírají a nikdo neví proč“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!