Babočka síťkovaná - Araschnia levana

autor: Lenka Kadlíková
Tak tohodle krasavce se mi podařilo ulovit (foťákem) při včerejší procházce s naším pejskem. Právě si lebedil na květu řebříčku.

třídahmyz - Insecta
řádmotýli - Lepidoptera
čeleďbabočkovití - Nymphalidae
rodbabočka - Araschnia (Hübner, 1819)
druhBabočka síťkovaná - Araschnia levana

Vzhled

Babočka síťkovaná je známá především tím, že se u ní projevuje sezónní dimorfismus. To znamená, že každá ze dvou generací, ze kterých se během jednoho roku stanou dospělci, má každá odlišnou stavbu těla a zbarvení.

Jarní forma líhnoucí se z přezimujících kukel, která se vyskytuje od dubna do května má klasické rezavě červené zbarvení s černými a bílými poli. Upozorňuje tak na svoji nepoživatelnost případné predátory. Spodní okraj křídel je podobný jako u notoricky známější babočky kopřivové jak se za chvilku dozvíte, s babočkou kopřivovou má podobné nejen toto zbarvení.

Evolučně mladší, letní forma, která se vyskytuje od června do srpna je převážně černá s drobnými rezavě červenými poli a většími bělavými, které tvoří na roztažených křídlech výrazný půlkruh. Spodní okraje křídel jsou lemovány bíle.

Zbarvení obou forem záleží zejména na intenzitě světla - délce dne a teploťě. Jsou známa i místa, kde se tento druh babočky vyskytuje pouze v jedné a to jarní formě. Jedná se o místa s vyšší nadmořskou výškou, kde je letní období natolik krátké, že motýli nestihnou založit v jednom roce i druhou generaci. O pár set metrů níže však již můžeme díky vyšší teplotě vidět obě generace. Obě generace mají na spodní spraně křídel výraznou bílou kresbu, která připomíná síťku.

Housenky jsou sytě černohnědé s tmavými trny na hřbetě.

Velikostí patří mezi naše nejmenší babočky.

Rozšíření

V minulosti se střídali doby, kdy v české republice nebyla téměř k zastižení a doby, kdy byla velmi hojná. V současnosti se dá říci, že patří mezi hojné denní motýli, kteří se vyskytují ve vlhčích řídkých lesích a polostinných loukách a pasekách, kde se vyskytuje živná rostlina housenky tohoto krásného motýla, kterou je kopřiva (stejně jako u dalších našich baboček). Lze se sní potkat na celém území České republiky, Evropy a Asie (kromě jižních částí obou kontinentů.) V místech, kde se vyskytuje žije většinou velké množství těchto motýlů. jsou však stanoviště, kde bychom ji očekávali, ale není zde jediná.

Způsob života a potrava

Z výskytu lze usoudit, že tento druh motýla je společenský, žije tedy ve větších skupinkách. Živí se jako většina našich denních motýlů nektarem kvetoucích rostlin.

Rozmnožování

Samička klade pro babočky ne příliš typicky vajíčka na spodní stranu listu kopřivy. Housenky žijí nejdříve pospolu. Později se rozlézají po rostlině, která jim je domovem do doby než se z nich stanou dospělci.

Ochrana

český název Babočka síťkovaná
latinský název Araschnia levana
hlavní znaky Jarní generace - okraje křídel podobně zbarvené jako b.kopřivová, tělo s část křídel u těla připomíná některého z nočních motýlů. letní forma - černá s výrazným světlonce žlutým půlkruhem přes obě křídka, drobmé rezavé skvrny. Ze spodní strany křídel výrazná kresba - síťka
způsob života Na většině míst se vyskytují ve velkých skupinách
rozšíření ČR Celá
rozšíření svět Většina Evropy a Asie, kromě jižních částí
potrava nektar u housenek kopřivy
ochrana není legislativně zvlašť chráněn

zdroje:
www.vesmir.cz
www.svetnadlani.czautor:
datum vydání:
29. srpna 2005


Diskuze k článku „Babočka síťkovaná - Araschnia levana“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!