Poznávací soutěže

autor: RNDr. Jiří Jakl
Krátce o poznávacích soutěžích živočichů a rostlin.

S poznávacími soutěžemi se lze setkat při různých příležitostech. Nejznámější jsou poznávací soutěže základních a středních škol (soutěž v poznávání živočichů, soutěž v poznávání rostlin), 'poznávačky' jsou nedílnou součástí biologické olympiády (http://www.biologickaolympiada.cz/) a na odborných školách jsou samozřejmou součástí výuky. Pokud jste se o těchto soutěžích nedozvěděli, vězte, že chyba je ve vašem učiteli přírodopisu či biologie (ne každý je ochoten uspořádat místní kolo). Poznávací soutěže a biologické olympiády mají řadu kol, včetně kola národního i mezinárodního (naši representanti se zde velmi dobře umisťují). Za dobré umístění získáte cenné bodíky u svého učitele, naučíte se poznávat živou přírodu a zkušenosti a 'protažené závity' se vám v budoucnu mohou dále jen hodit.

Jak se připravit

Problematiku naučení se určovat rostliny jsem naťukl již ve článku 'Určování a uchovávání rostlin'. Jsou různé možnosti jak se rostliny a živočichy naučit určovat (z knih, od svého učitele...) a jak si ověřit své znalosti (kromě soutěží jsou to i různé exkurze, nebo i možnost rostliny a živočichy poznat podle označení cedulkami v botanických či zoologických zahradách, muzeích apod.). Pro připomenutí se hodí přírodniny uchovávat (rostliny herbářovat, sbírat prázdné ulity plžů...) či fotit.

Jaké používat názvosloví, co se naučit

Tatáž rostlina či živočich může mít různá jména (synonyma), ale v současnosti směroplatné správné názvosloví např. rostlin (alespoň pokud jde o české názvy) je podle Klíče ke květeně ČR (Kubát a kol. 2002). S tímto klíčem je dobré se seznámit, ale 'nakoukat' z něho rostliny a jejich příslušné znaky moc nelze (málo ilustrací). Mnohem jednoduší je vyžádat si seznamy poznávaných objektů, podle kterých budete příslušné rostliny poznávat (ilustrace si pak lze dohledat v různých publikacích). Pakliže se naučíte poznávat druhy podle těchto seznamů (jiné druhy by vám ve vlastní soutěži být předloženy neměly), vězte, že se naučíte rostliny v přírodě nejběžnější, ale druhy méně časté (kterých je 'hafo' hodně) umět nebudete (což vás trápit nemusí, protože určovat druhy např. pampelišek mohou opravdu jen odborníci). I pokud si nejste jistí druhovým jménem (protože druh neumíte odlišit od těch méně častých), je vhodné nějaké druhové jméno prostě zkusit (např. 'obecný/á'), ale tuto radu berte prosím s rezervou (za špatný druhový název i když se nevyžaduje se možná srážejí body).

Jaké jsou poznávané objekty

Správně by mělo by být co nejvíce objektů živých či alespoň konzervovaných (vycpaných, v lihu...), ale nezřídka se poznávají i jen obrázky.

Pokud máte chuť do toho jít, určitě oslovte svého učitele. Pokud se bude vykrucovat, poptejte se třeba po zájmových kroužcích v domu dětí a mládeže nebo v místní ekologické organizaci. Je možné, že právě oni pořádají místní kola.autor:
RNDr. Jiří Jakl

datum vydání:
4. ledna 2006


Diskuze k článku „Poznávací soutěže“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.