Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Zima 2005/2006 v Praze

autor: Ing. Dagmar Honsová
Jednadvacátého prosince ... nejkratší den v roce - začíná astronomická zima a letos opravdu přinesl zimu "jak se patří".

První zimní den nám v Praze přinesl polojasné počasí a odpolední maxima se nevyšplhala přes bod mrazu, vše tedy nasvědčovalo tomu, že budou v Praze po šesti letech bílé Vánoce. Sníh s sebou přinesla týden před Vánoci studená fronta postupující od severozápadu. Prvního sněžení jsme se však dočkali daleko dříve - již 17.11. 2005. A to ještě dva dny před tím bylo v Praze devět stupňů nad nulou. První mrazivý den (den, kdy teplota nepřekročí bod mrazu) zažili Pražané 24.11., kdy se teplota i v poledne pohybovala kolem - 2 °C. Bílých Vánoc jsme se nakonec nedočkali, den před Štědrým dnem začal do střední Evropy proudit teplý vzduch od jihovýchodu a teplota vystoupila k +5 °C. Silvestr byl ve znamení zatažené oblohy, mrznoucích srážek a teplot kolem bodu mrazu. Na Nový rok se teplota vyšplhala až na +2 °C.

Do jednoho z nechladnějších rán se pak Pražané probudili 22. ledna, kdy ranní minima klesala až k -18 °C. Do Česka pronikal arktický vzduch od severovýchodu, nejvyšší odpolední teplota v Praze "vyšplhala" k -8 °C. Ale i to nám mohli závidět na jižní Moravě, kde se teplota i v odpoledních hodinách pohybovala kolem -18 °C. Kruté mrazy trvaly skoro týden a díky oblasti vysokého tlaku vzduchu (kdy tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře dosáhl hodnoty okolo 1030 hPa, což jsou rekordní hodnoty pro naše území) panovalo počasí beze srážek a bezvětří, díky čemuž byly zhoršené rozptylové podmínky, zejména koncentrace prachu překračovaly své imisní limity po ránu až 6-ti násobně. Když se pak 29. ledna nejvyšší odpolední teploty pohybovaly okolo -4 °C většina z nás to pokládala za výrazné oteplení a leckterá čepice zůstala ten den doma.

Únor nás přivítal inverzním charakterem počasí, ve vyšších vrstvách atmosféry k nám proudil teplý vzduch od jihovýchodu, a tak zatímco na horách sluníčko ohřálo vzduch až na +5 °C, v Praze bylo o 10 °C chladněji. Problém na silnicích způsobovalo mrznoucí mrholení, nebyla nouze o ledovku a náledí. 18. února k nám začal proudit od jihovýchodu teplý vzduch a všichni jsme se zaradovali, že jaro je tady, teplota v Klementinu dosáhla +7 °C. O den později to bylo až +10 °C. Po třech dnech už byla na teploměrech potvrzená nejvyšší teplota jen +1 °C. Třetího března začalo znovu sněžit a během 12 hodin Prahu pokryla pěti centimetrová sněhová peřina. Letošní pražská zima nepatří k těm nejtužším, ale rozhodně zabere některé z předních míst z těch nejdelších. Dlouhodobé předpovědi naznačují, že jarních teplot kolem 8 °C se dočkáme přechodně kolem 11. března.

Poměrně dlouho jsem přemýšlela, zda nemám z předchozí věty škrtnout slovo přechodně...

autor:
Ing. Dagmar Honsová
email: dagmar.honsova@seznam.cz

datum vydání:
8. března 2006


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.