Zima 2005/2006 v Praze

autor: Ing. Dagmar Honsová
Jednadvacátého prosince ... nejkratší den v roce - začíná astronomická zima a letos opravdu přinesl zimu "jak se patří".

První zimní den nám v Praze přinesl polojasné počasí a odpolední maxima se nevyšplhala přes bod mrazu, vše tedy nasvědčovalo tomu, že budou v Praze po šesti letech bílé Vánoce. Sníh s sebou přinesla týden před Vánoci studená fronta postupující od severozápadu. Prvního sněžení jsme se však dočkali daleko dříve - již 17.11. 2005. A to ještě dva dny před tím bylo v Praze devět stupňů nad nulou. První mrazivý den (den, kdy teplota nepřekročí bod mrazu) zažili Pražané 24.11., kdy se teplota i v poledne pohybovala kolem - 2 °C. Bílých Vánoc jsme se nakonec nedočkali, den před Štědrým dnem začal do střední Evropy proudit teplý vzduch od jihovýchodu a teplota vystoupila k +5 °C. Silvestr byl ve znamení zatažené oblohy, mrznoucích srážek a teplot kolem bodu mrazu. Na Nový rok se teplota vyšplhala až na +2 °C.

Do jednoho z nechladnějších rán se pak Pražané probudili 22. ledna, kdy ranní minima klesala až k -18 °C. Do Česka pronikal arktický vzduch od severovýchodu, nejvyšší odpolední teplota v Praze "vyšplhala" k -8 °C. Ale i to nám mohli závidět na jižní Moravě, kde se teplota i v odpoledních hodinách pohybovala kolem -18 °C. Kruté mrazy trvaly skoro týden a díky oblasti vysokého tlaku vzduchu (kdy tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře dosáhl hodnoty okolo 1030 hPa, což jsou rekordní hodnoty pro naše území) panovalo počasí beze srážek a bezvětří, díky čemuž byly zhoršené rozptylové podmínky, zejména koncentrace prachu překračovaly své imisní limity po ránu až 6-ti násobně. Když se pak 29. ledna nejvyšší odpolední teploty pohybovaly okolo -4 °C většina z nás to pokládala za výrazné oteplení a leckterá čepice zůstala ten den doma.

Únor nás přivítal inverzním charakterem počasí, ve vyšších vrstvách atmosféry k nám proudil teplý vzduch od jihovýchodu, a tak zatímco na horách sluníčko ohřálo vzduch až na +5 °C, v Praze bylo o 10 °C chladněji. Problém na silnicích způsobovalo mrznoucí mrholení, nebyla nouze o ledovku a náledí. 18. února k nám začal proudit od jihovýchodu teplý vzduch a všichni jsme se zaradovali, že jaro je tady, teplota v Klementinu dosáhla +7 °C. O den později to bylo až +10 °C. Po třech dnech už byla na teploměrech potvrzená nejvyšší teplota jen +1 °C. Třetího března začalo znovu sněžit a během 12 hodin Prahu pokryla pěti centimetrová sněhová peřina. Letošní pražská zima nepatří k těm nejtužším, ale rozhodně zabere některé z předních míst z těch nejdelších. Dlouhodobé předpovědi naznačují, že jarních teplot kolem 8 °C se dočkáme přechodně kolem 11. března.

Poměrně dlouho jsem přemýšlela, zda nemám z předchozí věty škrtnout slovo přechodně...autor:
datum vydání:
8. března 2006


Diskuze k článku „Zima 2005/2006 v Praze“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!