Lišaj Vrbkový - Deilephila elpenor

autor: Tereza Černá
Znáte jen černé noční můry a divíte se, odkud se může brát růžová? Pak pro vás mám vysvětlení: tahle noční můra vás nenavštíví ve snu, jak by se možná dalo očekávat, zato se s ní můžete snadno setkat za teplých večerů v květnu a v červnu, vzácně až do září. Ptáte se, co je zač?

Jedná se o lišaje vrbkového.
třídahmyz - Insecta
řádmotýli - Lepidoptera
čeleďlišajovití - Sphingidae
rod lišaj - Deilephila Laspeyres, 1809
druh lišaj vrbkový - Deilephila elpenor (Linnaeus, 1758)

Vzhled

Jednoho z našich nejhezčích lišajů, který snad každého pozorovatele uchvátí svým krásným, u nočního motýla velice nezvyklým a netradičním zbarvením. Pokud budete mít štěstí a motýl večer vlétne otevřeným oknem za světlem k vám domů, spatříte téměř výstavní exemplář. Růžový lišaj je totiž opravdový krasavec, elegantní a zároveň roztomilý při svém baculatém tělíčku. Dosahuje rozpětí křídel kolem 65 mm.

Rozšíření

Zdržuje se především podél potoků, na lesních pasekách a jiných místech, kde rostou hojně vrbovky.

Způsob života a potrava

Na ně klade samice vajíčka a housenky pak listy vrbovek ožírají. Tak při pozorné prohlídce rostlin od června do konce srpna objevíte až 8 cm dlouhé housenky s "oky" na předních článcích těla. Některé housenky jsou převážně hnědé, jiné černé a vzácně najdete i housenky zelené. Všechny tyto barevné typy housenek však náleží lišaji vrbkovému. Kukla je žlutohnědá a černě tečkovaná.

Mě tento lišaj naprosto uchvátil, když jsem ho poprvé spatřila ... jednoho květnového dne seděl na mřížoví zámecké brány v Bečově nad Teplou. Byl bílý den a on ospale odpočíval a jen nerad malátně reagoval na naše šťourání a popichování: "Jen se nám ukaž krasavče!" Růžový lišaj vrbkový mě zkrátka okouzlil a vám z celého srdce přeji, abyste se s ním setkali také! Vždyť květen už je za dveřmi... A potom možná uvěříte, že růžové noční můry skutečně existují.

fotografie: Vladimír Motyčka
autor:
Tereza Černá
email: filume@gmail.com

datum vydání:
20. dubna 2006


Diskuze k článku „Lišaj Vrbkový - Deilephila elpenor“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.