Svišť horský - Marmota marmota

autor: Jana Šoltésová
Sviště si každý značně oblíbil pro jeho vzhled i "rozkošné" chování. Tento blízký příbuzný veverek, který má však krátký ocas, tráví většinu svého života pod zemí.

Třída savci - Mammalia
Řád hlodavci -Rodentia
Čeleď veverkovití - Sciuridae
Rod svišť - Marmota
Druh svišť horský - Marmota marmota

Vzhled

Svišť horský je velký, zavalitý hlodavec. Hlavu má tmavěji zbarvenou (šedočerná) než celé tělo. Hřbet je hnědý, rezavý anebo tmavě šedý. Bříško je spíše jemně hnědé až béžové. Za to jeho ocásek je černé barvy. Vědci rozlišují až 14 druhů svišťů. Všech 14 patří k rodu Marmota. Většina z nich žije v Evropě a Asii, ale také několik jich můžeme nalézt i v Severní Americe. Velmi zajímavá je svišťova hmotnost, protože na jaře váží 2,25 - 3,55 kg, za to na podzim tloustne a nabývá na své hmotnosti až na 3,7 - 5,65 kg. Celkově dorůstá do výšky 42 - 54 cm.

Rozšíření

Především v západní a střední části Alp, v Tatrách a Karpatech. Menší populace žijí ve východních Alpách, v Pyrenejích a ve Schwarzwaldu.

Způsob života a potrava

Žije v norách na slunných horských svazích nad hranicí lesů ve výškách až do 3 200 metrů nad mořem. Nory si vyhrabává předními tlapkami a zadními pak vyhrabanou zem vyhazuje ven. Velké kameny ohlodává zuby. Ve skalnatém terénu si nory buduje i pod skalami nebo ve štěrkovitém podloží. Každá nora obývaná skupinou svišťů má kromě hlavního vchodu ještě několik vchodů vedlejších. Řada chodeb je zakončena prostornými komorami vystlanými suchými částmi rostlin. Na konci jedné z chodeb se nachází záchod - místo, kam chodí kálet všechna zvířata. Předpokládá se, že největší nory jsou společným dílem několika generací svišťů. Svišť horský žije v rodinných skupinách tvořených párem rodičů a mláďaty z posledního vrhu, případně ještě několika staršími mláďaty. Systém chodeb: Dva až deset metrů dlouhé a různě se větvící chodby tvoří síť s obývací komorou, jedním hlavním vchodem a několika vedlejšími vchody.

Po potravě se shání za časného rána a odpoledne. Jelikož svišť horský nemá rád vysoké letní teploty, za některých letních dnů vůbec nepřijímá potravu. Nejraději má nejjemnější části rostlin. Žere celou řadu travin, bylin a dokonce některé jedovaté rostliny. Jeho hmotnost souvisí s ohromným množstvím potravy, které spořádá, aby si vytvořil dostatečně silnou vrstvu podkožního tuku jako zásobu na zimu.

Rozmnožování

Hned na jaře po probuzení ze zimního spánku se začínají svišťové horští pářit. V případě zvláště dlouhých zim dokonce ještě v norách, a to dříve, než z nich poprvé vylezou. Důvod tohoto počínání je zcela prostý: čím dříve se mláďata narodí, tím větší budou mít šanci, že přežijí následující zimu. Po páření začne samice snášet do nory materiál na stavbu hnízda a až do porodu se zdržuje uvnitř. Po téměř sedmitýdenní březosti přicházejí na svět většinou tři slepá a bezmocná mláďata, kterým po několika dnech naroste hustá srst. Mláďata opustí nejdříve noru po 40 dnech a tehdy se začnou shánět po tuhé rostlinné potravě.

Ochrana

V mnoha zemích je svišť loven pro trofej - kůži. Ačkoliv dnes není bezprostředně ohrožen, velké nebezpečí by pro něj mohlo znamenat ničení přírody v horách.

Zajímavosti

Svišť horský si dokáže hrabat nory v tak tvrdé půdě, že ji i člověk jen s potížemi rozkope krumpáčem. Za pěkného počasí svišťové často polehávají před norami, kde se sluní. Soustava nor sviští kolonie objevené v Severní Americe měla dohromady 76 vchodů na celkové ploše 85 metrů čtverečních. Dříve lovili lidé sviště mimo jiné také proto, že se věřilo, že jejich sádlo rozetřené na kůži působí proti revmatismu. Lékaři však toto tvrzení vyvrátili.

Český název Svišť horský
Latinský název Marmota marmota
Pohlavní dospělost ve 2. roce
Období páření jaro
Doba březosti 33 - 34 dnů
Počet mláďat 1 -7
Odstavování ve 40 dnech
Rozšíření v ČR Karpaty
Rozšíření ve světě v Alpách, Tatrách, Schwarzwaldu, Pyrenejích
Potrava Listy a květy travin a jiných lučních bylin
Způsob života Žije pod zemí v teritoriálních rodinných skupinách
Délka života 15 - 18 let
Ochrana Ne
Zdroj:
Kol. Autorů (2000); Encyklopedie zvířat 2000; IMP BV/international Masters Publishers s. r. o.; CZ-P-60-10-20-039autor:
Jana Šoltésová
email: jennynka19@seznam.cz

datum vydání:
23. ledna 2007


Diskuze k článku „Svišť horský - Marmota marmota“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.