Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Máta peprná - Mentha piperita

autor: Jana Šoltésová
Máta peprná je velmi nenáročná rostlinka, a proto patří k nejoblíbenějším i nejčastěji pěstovaným bylinkám u nás.

Třída Vyšší dvouděložné - Rosopsida
Řád Hluchavkotvaré - Lamiales
Čeleď Hluchavkovité - Lamiaceae
Rod Máta - Mentha
Druh Máta peprná - Mentha piperita

Charakteristika

Rozlišujeme zhruba kolem patnácti druhů máty, avšak u nás narazíme na mátu klasnatou (Mentha spicata) nebo mátu vodní (Mentha aquatica) – mimochodem díky zkřížením těchto dvou mát vznikla máta peprná. Nejznámější a nejrozšířenější máta peprná je vytrvalá bylina, vysoká až 80 centimetrů s nadzemními plazivými výběžky. Čtyřhranná lodyha je lysá nebo má roztroušené jemné chloupky. Zelené listy jsou úzce vejčité, špičaté, řapíkaté a trošku zubaté. Květy v hustých lichopřeslenech vyrůstajících z paždí listů, koruna světle růžová až světle fialová. Kvete v červenci až září. Máta peprná obsahuje silice, v níž je přes 50 % mentholu, pak estery s kyselinou octovou. Estery mentholu a jasmonu dodávají aromatické vlastnosti. Nať obsahuje třísloviny a hořčiny.

Máta peprná má i lidové názvy a to: pepřová máta, balšám, větrová bylina, větrové koření, fefrminc a pepermintka.

Rozšíření

Původem máta peprná pochází z Anglie. V dnešní době neroste jen samovolně v přírodě, ale lidé si jí dokonce pěstují na svých zahradách. Dále se také pěstuje i ve většině evropských zemí na velkých plochách. Máta peprná upřednostňuje lehčí humózní půdy s dostatkem vláhy a světla v teplejších, především chráněných, polohách. Tato vytrvalá bylina se často vyskytuje na polích, úhorech, v příkopech a na mokrých loukách.

Ochrana

Není nijak zvlášť chráněná.

Možnost užití

Máta peprná se především využívá v léčitelství. Je zvláště účinná při léčení zažívacích poruch, dále mírní křeče a napětí svaloviny střevní stěny. Máta je jedna z bylin, která uvolňuje ucpaný nos. Pomáhá rozpouštět žlučové kameny, utišuje svalové bolesti, zmírňuje kašel a slizniční městnání způsobené alergií. Máta peprná zároveň velmi příjemně osvěžuje váš dech. Určitě rádi využíváte mátový čaj, který není jen chuťově výborný, ale je velmi vhodným doplňkem při nechutenství a poruchách trávení. Čaj je samozřejmě vhodný i při nachlazení nebo chřipce. A navíc se máta peprná používá i do velmi oblíbeného nápoje Mojito, který se nejen v letních měsících dobře pije.

Český název Máta peprná
Latinský název Mentha piperita
Výška až 80 cm
Rozšíření v ČR na polích, úhorech, v příkopech, mokré louky
Rozšíření ve světě v mírných klimatických pásmech celého světa
Doba květu červenec - září
Ochrana Ne

Zdroje:
www.beltina.cz
botanika.wendys.cz
www.fiftyfifty.cz
cs.wikipedia.org

autor:
Jana Šoltésová
email: jennynka19@seznam.cz

datum vydání:
9. srpna 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.