Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Vousatka prstnatá - Bothriochloa ischaemum

autor: Jana Šoltésová
Vousatku prstnatou můžeme zaslechnout či vidět také pod dalšími latinskými názvy Andropogon ischaemum anebo Dichanthium ischaemum.

Třída Jednoděložné rostliny - Liliopsida
Řád Lipnicotvaré - Poales
Čeleď Lipnicovité - oaceae
Rod Vousatka - Bothriochloa
Druh Vousatka prstnatá - Bothriochloa ischaemum

Charakteristika

Vousatka prstnatá je druh trávy, která se používá i na trávníky. Je to vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky až 80 cm. Je trsnatá, sivozelená, později i nafialovělá. Stonek je typu stébla, kolénkatý, jednoduchý a dutý. Listy jsou střídavé, přisedlé a s listovými pochvami. Čepele listů jsou ploché, zhruba dva až čtyři milimetry široké. Na vnější straně listu se při bázi čepele nachází místo jazýčku věneček chlupů. Klásky jsou uspořádány do klasů, kterých na rostlině většinou můžeme vidět pět až patnáct. Klásky jsou v klasu uspořádány do dvojic, přičemž stopkatý klásek je sterilní nebo samčí a přisedlý je obouplohlavný. Na bázi klásku jsou 2 plevy, které jsou přibližně stejné, bez osin, zašpičatělé. Tyčinky jsou tři a plodem je obilka. Kvete od července do září.

Rozšíření

Vousatky mají hojný výskyt ve všech částí světa. Avšak pouze jediný zástupce z rodu vousatka, vousatka prstnatá, se nachází i v České republice. Dále ji nalezneme i v jižní Evropě, Asii, v Severní Africe, a v Severní Americe přirozeně nerostla, ale byla zde zavlečena. Vousatka prstnatá je u nás teplomilný druh. Z tohoto důvodu ji najdeme v nejteplejších a nejsušších pahorkatinách středních Čech a jižní Moravy. Dobře se jí u nás daří na suchých, slunných stráních, stepních lysinách a na mezích.

Ochrana

Tato rostlina nepatří k nijak zvláště chráněným.

Možnost užití

Uplatní se především v přírodně pojatých zahrádkách nebo na záhonech. Někdy slouží také jako okrasný "plevel" na domácích skalkách.

Zajímavost

Čeleď lipnicovité zahrnuje více než 600 rodů a asi 10 000 druhů. Za zmínku stojí: vousatka citrónová (Andropogon stratus) dává olej aetherický, jenž se podobá růžovému, který se míchá a falšuje. Vousatka vonná (šašínová, Andropogon Schönanthus) užívá se jako lék proti křečím a k posilnění žaludku, působí též na moč a pot. Vousatka indická (zmatená, A. Nardus), je vysoká jako rákos; má vonný kořen, jenž se užívá za lék sílící žaludek a zahánějící zimnici.

Český název Vousatka prstnatá
Latinský název Bothriochloa ischaemum
Výška až 80 cm
Rozšíření v ČR suché, slunné stráně, stepní lysiny a na mezích
Rozšíření ve světě jižní Evropa, Asii, v Severní Africe, a v Severní Americe
Doba květu červenec - září
Plod obilka
Ochrana Ne
Ivan Bílek - www.naturfoto.cz
autor:
Jana Šoltésová
email: jennynka19@seznam.cz

datum vydání:
26. září 2007


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.