Některá americká města upouštějí od třídění odpadu, chtějí investovat do jiných opatření

autor: Mgr. Radomír Dohnal
Kuchařka opatření, kterými se dá reagovat na klimatické cíle, je plná receptů. Vsadit můžete třeba na elektromobilitu vedoucí ke snižování emisí skleníkových plynů anebo na obnovitelné zdroje. Těch nápadů je mnoho. Společné jim je, že každé z těchto opatření si žádá určitou míru investic, než se uchytí do praxe. Proto je na místě otázka, který z těch receptů je efektivnější, případně lacinější.

Tým vědců z Floridské univerzity se nyní pokusil o velmi jednoduché srovnání, poměr cena/výkon, u jednoho z takových opatření - systém sběru a třídění oddělených komunálních odpadů do barevných kontejnerů. Že vám to mezi současnými klimatickými recepty nepřijde zrovna moc objevné a zázračné? Máte samozřejmě pravdu. Třídění odpadů není žádná novinka.

Silnější kalibr proti klimatickým změnám?

Stejný pocit také sdílí řada Američanů, kteří by nejspíš chtěli proti klimatickým změnám nastoupit se silnějším kalibrem, než „modrá-papír žlutá-plast“. Proto dnes také řada amerických měst od sběru tříděného komunálního odpadu pomalu odstupuje. Rozpočet na klimatická opatření totiž mají tamní radnice omezený. A tak zafinancují solární panely na střechách svých úřadů anebo MHD na baterky, než aby udržovaly v chodu sběr tříděných odpadů, který nevypadá jako extra efektivní opatření.

Třídění – nejjednodušší způsob jak se do boje mohou zapojit běžní občané

Timothy Townsend, profesor environmentálních studií na Floridské univerzitě a jeden z autorů studie, to jako moc šťastný nápad nevidí. „Zrušením recyklace se promarňuje jedna z nejjednodušších příležitostí, jak mohou komunity a sami občané přispět ke zmírnění dopadů klimatických změn, a ještě snížit naše nároky na přírodní zdroje,“ říká.

Poměr náklady a výsledky

V krátkosti: města na tom, že zruší sběr tříděného odpadu, zase tolik z ekonomického hlediska neušetří. Pro netříděný budou muset svoz a ukládání zajišťovat stejně dál. A je tu ještě hledisko ekologické, které ve výsledku jednoznačně fandí třídění a sběru. Z netříděného odpadu na skládkách se totiž uvolňuje výrazně více emisí skleníkových plynů.

Tím ale studie s bilancí systému sběru a třídění oddělených komunálních odpadů do barevných kontejnerů neskončila. Její nejpeprnější závěr totiž zní, že z hlediska návratnosti investic a výsledného efektu poskytuje třídění odpadů lepší nebo srovnatelný výstup, než jiné klimatické strategie.

Nic proti elektromobilitě nebo obnovitelným zdrojům energie, ale jsou to velmi nákladné technologie, jejichž zavedení do praxe stojí miliardy. Systém sběru tříděných odpadů a jejich recyklace samozřejmě také není zadarmo, ale v přepočtu na vydané dolary a uspořené tuny emisí skleníkových plynů, v onom poměru cena/výkon, si to obyčejné třídění odpadů prostě stojí lépe. I když je tak „obyčejné“, je vlastně docela funkční.autor:
datum vydání:
7. června 2023


Diskuze k článku „Některá americká města upouštějí od třídění odpadu, chtějí investovat do jiných opatření“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!