Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Nevěřte pověrám o péřových lůžkovinách

autor: Lenka Kadlíková
Peří je nevhodné pro alergiky. Peří se těžko udržuje – nedá se prát doma. Péřové duchny jsou těžké. To jsou jen některé z pověr o kterých lze prohlásit, že jsou překonané.

Určitě si pamatujete to haló když se tu objevily po revoluci první lůžkoviny s umělým vláknem. A všichni jsme je, pod vlivem masivní reklamy, začali kupovat. Právě v tuto chvíli peří ztratilo své výsadní postavení a začalo se z českých domácností vytrácet. Není divu když jsme všude slyšeli jak je to umělé vlákno antialergické, pratelné.... Hlavní výhody peří lehkost, hřejivost, plnivost, trvanlivost....však nikdy nepřekonalo.

Pokud zkusíte nový péřový polštář, k umělému se už nevrátíte

Určitě jste už nejednou vybírali polštář s umělým vláknem a modlili se aby to byl konečně polštář, který se Vám během několika použití a vyprání neslehne. Především zde je vidět ten nepřekonatelný rozdíl mezi péřovou a umělou náplní. Do dnešní doby totiž nebylo vynalezeno umělé vlákno, které by se svou plnivostí (schopností pojmout maximum kyslíku) vyrovnalo nebo dokonce předčilo peří. Právě tato vlastnost způsobuje onu nadýchanost a schopnost polštáře podržet správně krční páteř.

Jaký je rozdíl mezi péřovou soupravou po babičce a tou novou?

Možná ještě stále spíte u své babičky pod starou klasickou těžkou duchnou a hlavu máte na polštáři, ze kterého sem tam lezou pírka a říkáte si. To bych doma rozhodně nechtěla. Pod duchnou se nemůžu hnout, když se vzbudím u hlavy mám samotnou látku a a peří nikde. Do obličeje mě píchají pírka lezoucí z polštáře. V dnešní době není nutné přikrývky tolik plnit kvůli hřejivosti, protože v dnešních domácnostech se více topí. Pokud zvolíte vysoký 90% podíl prachového peří, přikrývka může Vážit pouze něco málo přes půl kila. Další vymožeností dnešní doby je prošívání přikrývek tak jak to znáte u přikrývek z umělých vláken. Peří se Vám tak již nesesype dolů k nohám. A co vylézající pírka? To je vyřešeno mnohem kvalitnější hustší sýpkovinou, která se zároveň stává přirozenou bariérou pro roztoče.

Ano, i peří je vhodné pro alergiky potvrzují to testy na německé univerzitě

Dříve se tvrdilo, že peří je semeništěm alergizujících roztočů a plísní. Ano, v případě špatně upraveného a hodně dlouho nečištěného peří je tomu skutečně tak. V dnešní době jsou však dostupné technologie, které peří ještě před naplněním do polštáře či přikrývky zbaví za vysokých teplot všech nežádoucích organismů. Tuto informaci potvrdili i testy na německé univerzitě v Kielu a byly potvrzeny i testy zveřejněnými v časopise Öko-test 10/2004. Článek upozorňuje naopak na fakt, že zdraví škodlivá mohou být některá umělá vlákna používaná do přikrývek a polštářů.

Certifikát Nomite a Daunasan zaručí potřebnou kvalitu a hygienickou nezávadnost

Abyste si mohli být jisti, že kupujete skutečně kvalitní výrobek s vlastnostmi, které popisuji výše, dívejte se po označení Nomite a Daunasan. Tyto mezinárodně velmi uznávané certifikáty Vám zaručí potřebnou vámi požadovanou kvalitu výrobku.

Moderní péřové lůžkoviny se dají prát

S alergiemi je samozřejmě úzce spjata i možnost o lůžkoviny jednoduše pečovat. Na trhu se již dnes dají sehnat i doma pratelné lůžkoviny. Jedná se o lůžkoviny se speciálně upraveným peřím a hlavně sýpkovinou, která vydrží praní na 60oC. Pokud tedy nechcete běhat s lůžkovinami do čistírny, doporučuji prozkoumat štítky informující o údržbě těchto lůžkovin. Pokud má výrobek možost praní doma v pračce, výrobce se tím náležitě pochlubí.

Nabídku pratelných péřových lůžkovin s certifikáty Nomite a Daunasan naleznete na www.zenskaruka.cz.

autor:
Lenka Kadlíková
email: lenka@priroda.cz
www stránky: http://www.priroda.cz

datum vydání:
3. května 2011


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru
Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.