Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu

autor: Petr Dobrý
V médiích se často objevují více či méně kvalitní články a doporučení, jak pomoci ptákům vyvěšováním ptačích budek na zahradách. Bohužel, téměř vůbec se nepíše o možnostech pomoci těm ptákům, ale i netopýrům, kteří využívají k zimování nebo jako letní úkryt budovy a fasády domů.

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na...'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Rorýsi

Rorýsi jsou velmi zajímaví ptáci. Ve vzduchu loví, odpočívají, ale také se zde páří, dokonce i spí. Přesto potřebují pevnou půdu pod nohama, aby měli kam naklást vejce a vyvést mláďata. Rorýse můžeme pozorovat téměř výhradně v letu, kdy je možné si je poplést s vlaštovkou a jiřičkou.

Naprostá většina rorýsů u nás (více než 95 %) žije na lidských stavbách ve spárách mezi panely a ve výklencích starých budov. Jsou věrni svému hnízdišti, a proto jsou extrémně citliví na jeho ztrátu. Budky pro rorýse musí být umístěny dostatečně vysoko, nejméně 4 m nad nejbližší překážkou (střechy, garáže, balkony, koruny stromů, keře apod.) Rorýsi dají přednost budkám umístěným na severní, SZ nebo SV straně budov a také místům s menší hlukovou zátěží, bez přímého nočního osvětlení (typicky vnitrobloky u větší zástavby, štíty rodinných domků obrácené do zahrady), popř. v závětří.

Při splnění výše uvedených doporučení můžeme dřevocementovou budku pro rorýse umístit na fasádu domu nebo do zateplení. Pokud bydlíme třeba v panelovém domě a nechceme se dohadovat s majitelem nebo družstevníky je možné tyto budky snadno nainstalovat i na balkon nebo i na okenní parapet. K rychlejšímu nalákání rorýsů můžeme použít audio nahrávku s hlasy rorýsů. Mít své „vlastní“ rorýse za tu trochu námahy jistě stojí.

Fotogalerie k článkurůzné příklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně - klikněte pro zobrazení detailurůzné příklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně - klikněte pro zobrazení detailupříklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně - klikněte pro zobrazení detailuPříklad instalace rorýsích budek při zateplování domu - klikněte pro zobrazení detailuInstalace rorýsích budek na fasádě administrativní budovy - klikněte pro zobrazení detailuInstalace rorýsích dřevocentových budek do zdi při stavbě nebo rekonstrukci domu - klikněte pro zobrazení detailuInstalace rorýsí budky na balkoně panelového domu v Plzni - klikněte pro zobrazení detailu

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na...'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »
autor:
Petr Dobrý
www stránky: http://www.zelenadomacnost.com

datum vydání:
26. března 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.