Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu

autor: Petr Dobrý
V médiích se často objevují více či méně kvalitní články a doporučení, jak pomoci ptákům vyvěšováním ptačích budek na zahradách. Bohužel, téměř vůbec se nepíše o možnostech pomoci těm ptákům, ale i netopýrům, kteří využívají k zimování nebo jako letní úkryt budovy a fasády domů.

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na...'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Vrabci

Ačkoli oba druhy našich vrabců dosud patří mezi hojné ptáky, především vrabci domácí z některých oblastí prakticky vymizeli. Doba, kdy například v Praze byli vrabci stejně hojní jako holubi je pryč a vidět zde vrabce je dnes téměř rarita. Jedním z důvodů, proč vrabci mizí, je nedostatek hnízdících prostor. Doporučené umístění náhradní budky: Ideálně cca 2 metry nad zem.

Pokud tedy disponujeme zdí nebo balkonem cca 2 m nad zemí, v oblasti kde se vrabci občas objevují, můžeme se pokusit je ubytovat. Budka pro vrabce umožňuje hnízdění více párů vedle sebe, protože jsou to velmi společenští ptáci. Budku můžeme vestavět přímo do izolace nebo zdi domu, případně ji přidělat snadno na zeď domu nebo kůlny. Budka se velmi snadno čistí.

Fotogalerie k článkuDřevocementovou budku pro vrabce můžeme instalovat i do izolace nebo do zdi při stavbě nebo rekonstrukci domu - klikněte pro zobrazení detailuInstalace budek pro vrabce na školní budově – foto Schwegler - klikněte pro zobrazení detailuInstalace budky pro vrabce a vestavěné budky pro netopýry na RD - klikněte pro zobrazení detailu

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na...'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »
autor:
Petr Dobrý
www stránky: http://www.zelenadomacnost.com

datum vydání:
26. března 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.