Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu

autor: Petr Dobrý
V médiích se často objevují více či méně kvalitní články a doporučení, jak pomoci ptákům vyvěšováním ptačích budek na zahradách. Bohužel, téměř vůbec se nepíše o možnostech pomoci těm ptákům, ale i netopýrům, kteří využívají k zimování nebo jako letní úkryt budovy a fasády domů.

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na...'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Jiřičky

Jiřičky i vlaštovky mají v dnešní moderní krajině stále větší problém najít dostatek vhodných míst ke hnízdění i s dostatkem materiálu pro stavbu hnízd – bláta. Dnes používané fasádní barvy jsou také velmi často vodoodpudivé, takže stavební materiál se na omítkách neudrží a hnízda padají (v horším případě i s ptáčaty). Umělá hnízda ideálně nahrazují vlastní hnízda jiřiček a umožňují jim zahájit hnízdění ihned po jarním příletu. Hnízda jiřiček se umísťují na chráněné venkovní zdi (ideálně světlé), pod přesah střechy. Případně lze využít i speciální zadní panel imitující římsu. Jiřičky preferují více hnízd vedle sebe. Minimální výška umístění hnízda by měla být 2 m.

Výše uvedená doporučení ukazují, že pomoc jiřičkám není vůbec složitá. Hnízda můžeme přidělat pod vhodnou římsu, ale lze snadno řešit i situaci, pokud vhodnou římsu nemáme, a také problém s padáním trusu na fasádu nebo okenní parapety.

Fotogalerie k článkuUmělá hnízda se dají snadno vysunout a vyčistit – instalace pod římsu domu - klikněte pro zobrazení detailuUmělá hnízda se zachycovačem trusu pro umístění na zeď bez římsy - klikněte pro zobrazení detailuInstalace umělých hnízd pro jiřičky se zachycováním trusu na RD. Ve špičce štítu je naistalována i netopýří budka - klikněte pro zobrazení detailuInstalace umělých hnízd pro jiřičky se zachycovači trusu na činžovním domě – foto Schwegler - klikněte pro zobrazení detailuUmělá hnízda pro jiřičky v průjezdu domu - klikněte pro zobrazení detailu
Jak je vidět, možností, jak může každý z nás pomoci u sebe doma je opravdu mnoho. Věřím, že se časem i u nás dočkáme zákonné úpravy, platné v některých západoevropských zemích, kdy má stavebník povinnost tyto náhradní úkryty instalovat. Do té doby musíme doufat, že se najde dost osvícených úředníků, kteří uloží instalaci náhradního úkrytu alespoň v případě, že stavbou dojde k destrukci stávajících úkrytů, a také dost lidí, kteří nebudou čekat na nějaké vyhlášky a vezmou iniciativu do svých rukou. Pokud k tomu trochu pomůže i tento článek, budu moc rád.

Psáno pro Bio-info.cz a Příroda.cz
(Tento článek vznikl ve spolupráci s neziskovými organizacemi ČESON a ČSO).

Kompletní informační publikace o umělých úkrytech
Hlas rorýse k nalákání rorýsů do budky


listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na...'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »
autor:
Petr Dobrý
www stránky: http://www.zelenadomacnost.com

datum vydání:
26. března 2012


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.