Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu

autor: Petr Dobrý
V médiích se často objevují více či méně kvalitní články a doporučení, jak pomoci ptákům vyvěšováním ptačích budek na zahradách. Bohužel, téměř vůbec se nepíše o možnostech pomoci těm ptákům, ale i netopýrům, kteří využívají k zimování nebo jako letní úkryt budovy a fasády domů.

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na…'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »

popis">Rorýs v umělé budce
Rorýsi jsou velmi zajímaví ptáci. Ve vzduchu loví, odpočívají, ale také se zde páří, dokonce i spí. Přesto potřebují pevnou půdu pod nohama, aby měli kam naklást vejce a vyvést mláďata. Rorýse můžeme pozorovat téměř výhradně v letu, kdy je možné si je poplést s vlaštovkou a jiřičkou.

Naprostá většina rorýsů u nás (více než 95 %) žije na lidských stavbách ve spárách mezi panely a ve výklencích starých budov. Jsou věrni svému hnízdišti, a proto jsou extrémně citliví na jeho ztrátu. Budky pro rorýse musí být umístěny dostatečně vysoko, nejméně 4 m nad nejbližší překážkou (střechy, garáže, balkony, koruny stromů, keře apod.) Rorýsi dají přednost budkám umístěným na severní, SZ nebo SV straně budov a také místům s menší hlukovou zátěží, bez přímého nočního osvětlení (typicky vnitrobloky u větší zástavby, štíty rodinných domků obrácené do zahrady), popř. v závětří.

Při splnění výše uvedených doporučení můžeme dřevocementovou budku pro rorýse umístit na fasádu domu nebo do zateplení. Pokud bydlíme třeba v panelovém domě a nechceme se dohadovat s majitelem nebo družstevníky je možné tyto budky snadno nainstalovat i na balkon nebo i na okenní parapet. K rychlejšímu nalákání rorýsů můžeme použít audio nahrávku s hlasy rorýsů. Mít své „vlastní“ rorýse za tu trochu námahy jistě stojí.

Fotogalerie k článkurůzné příklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně - klikněte pro zobrazení detailurůzné příklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně - klikněte pro zobrazení detailupříklady umístění dřevocementové budky pro rorýse na balkonu nebo okně - klikněte pro zobrazení detailuPříklad instalace rorýsích budek při zateplování domu - klikněte pro zobrazení detailuInstalace rorýsích budek na fasádě administrativní budovy - klikněte pro zobrazení detailuInstalace rorýsích dřevocentových budek do zdi při stavbě nebo rekonstrukci domu - klikněte pro zobrazení detailuInstalace rorýsí budky na balkoně panelového domu v Plzni - klikněte pro zobrazení detailu

Netopýři

Netopýři jsou živočichové s převážně noční aktivitou, ale některé druhy vyletují z úkrytů ještě před soumrakem. Za tmy se orientují pomocí tzv. echolokace. Všechny druhy netopýrů vyskytující se v České republice jsou hmyzožravé. Mimochodem, strach z toho, že se vám netopýr zamotá do vlasů, je nesmyslnou pověrou…

Některé druhy Netopýrů jsou extrémně ohrožení při necitlivém zateplování nebo rekonstrukcích budov, protože využívají po mnoho let opakovaně stejné úkryty. Při jejich náhlé ztrátě je pro ně velmi obtížné až nemožné najít si rychle odpovídající náhradu. Pokud se netopýří budky používají jako náhradní úkryty, měly by se instalovat pokud možno na místo původního úkrytu nebo do jeho bezprostřední blízkosti. Když budky slouží k vytvoření zcela nového úkrytu, je třeba při jejich instalaci dodržet následující pravidla: Měly by být instalovány minimálně 3 m vysoko, některé druhy netopýrů preferují výšku 5–6 m. Vhodná je orientace budek na JV až JZ stěny budovy. Před vchodem do budky musí být volný letový prostor. Vhodné je rovněž umístit na stěnu domu více budek najednou.

I zde je možné použít budky, které se umísťují na fasády nebo takové, které jsou vhodné i do izolace při zateplování. Právě při zateplování je instalace netopýřích budek velmi vítaná. Některé takto instalované budky dokonce umožňují využívat netopýrům i nadále původní škvíry mezi panely. Z venku jsou tyto vestavěné budky téměř neviditelné a nesnižují kvalitu zateplení.

Pokud není jiná možnost, je možné využít i budky, které lze pouze pověsit na nejbližší vyšší strom.

Fotogalerie k článkuJednoduchý úkryt pro netopýry – instalace na venkovní zeď - klikněte pro zobrazení detailuVíce komorová netopýří budka na zeď pro letní i zimní úkryt - klikněte pro zobrazení detailu

listování v kapitolách článku 'Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na…'
« předchozí
 1. Proč jsou umělá hnízda důležitá?
 2. Rorýsi
 3. Netopýři
 4. Vrabci
 5. Jiřičky
 6. Kompletní fotogalerie k článku
další »


autor:

datum vydání:
26. března 2012


Diskuze k článku „Jak pomoci rorýsům, netopýrům, vrabcům i jiřičkám na vlastním domě, balkoně nebo parapetu“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!


Nákupem na Pieris.cz
podpoříte chod našeho serveru