Filipíny – láska na celý život

autor: Alena Rulfová
Datum cesty: 27. 11. 2010 – 24. 1. 2011 Páni, Filipíny, no to je … jo, docela daleko, v tropech, nikoho tam nebudu znát, a pak ty různé nemoci, pavouci, krysy, švábi .. a dva měsíce je dlouhá doba. A co teprve povstalci na Mindanau! Tak takhle nějak jsem uvažovala před odletem na dobrodružnou cestu přes celý svět. V Čechách připadá člověku všechno strašně nebezpečné, už jenom slovo „tropy“ vyvolává mnoho děsivých představ. Navíc v očkovacím centru či u svého lékaře v ordinaci, kde se často snaží dostat z vás co nejvíce peněz a nikoliv vám rozumně poradit, se dozvíte, kolik hrozivých nemocí na vás v tropech číhá. Přitom nevěřím, že aspoň polovina z těhle rádoby odborníků na tropické choroby, kdy v tropech strávila déle než dva týdny.


příjemní. S jinou společností než těmi, které jsem zmínila, jsme neletěli, ale mnohé další můžete nalézt v průvodci o Filipínách v rámci edice Lonely Planet, a třeba zjistíte, že i s nimi se dá pohodlně cestovat. Co se týče lodních společností, pluli jsme jen s Ocean Jet a s ještě jednou, jejíž jméno si nepamatuji, a byli jsme rovněž spokojeni. Cesta sice trvá déle než letadlem, ale zas člověk zažije něco nového, a mnohdy je to vážně zábava. :) Kamarádka, která byla na Filipínách se svým přítelem, cestovala kupříkladu z Palawánu na severní ostrůvky poblíž Palawánu malou lodí místních rybářů. Tahle loď převážela hlavně domácí zvířata - prasata, slepice a další, takže to bylo prý opravdu zajímavé. :)

Oba oficielní typy dopravy (lodní a letadlové) fungují podobným způsobem jako mezinárodní letecká doprava a to včetně check-inu. Na Filipínách však platí jedna výjimka: tzv. terminal fee. K ceně letenky i lodního lístku musíte vždy připlatit navíc tento letištní poplatek, který není zahrnut v ceně uváděné na internetu. Platí se v hotovosti, kartou platit nelze, takže mějte u sebe raději vždy několik set Pesos navíc.

Fotogalerie k článkuletadlo společnosti Cebu Pacific na letišti na Boholu - klikněte pro zobrazení detailuNa lodi při plavbě z Panay na Palawan - klikněte pro zobrazení detailumezipřistání na rajském ostrůvku Cagayan - klikněte pro zobrazení detailuúlovky na Cagayanu - klikněte pro zobrazení detailu

Počasí

Počasí na Filipínách by se dalo definovat třemi slovy "velmi slabě předpověditelné". Mnohokrát se nám stalo, že jsme se ptali místních lidí, jestli vědí, jaké bude následující dny počasí a setkali se s odpovědí typu "To ví jen Bůh.". Stejně tak jsme se marně snažili nalézt rozumnou předpověď na internetu. Filipínské počasí si víceméně tropí, co se mu v tropech zrovna zlíbí.

Nicméně určitý přehled vám poskytne mapa klimatických zón Filipín, kterou naleznete v již zmíněném velmi užitečném cestovatelském knižním průvodci od Lonely Planet. Na tuto mapu se můžete v podstatě spolehnout, pokud ovšem zrovna nejste na Filipínách v období, kdy se děje cosi divného.. Abyste mě lépe pochopili, popíšu vám, co se nám stalo počátkem ledna na ostrově Leyte. Přiletěli jsme a silně pršelo. Lidé, u kterých jsme bydleli, nám řekli, že už takhle prší bez ustání dva dny. Na Leyte se nejedná o nic výjimečného. Klimatická zóna je zde definována slovy "Suchá a deštivá sezóna nejsou jednoznačně určeny. Prší po většinu roku. Největší deště se vyskytují od listopadu do ledna." Naši hostitelé nám popsali počasí na Leyte, konkrétně v Taclobanu (Leyte je rozděleno na dvě klimatické zóny, Tacloban spadá do té deštivější.) slovy: "Tady neexistuje suché a mokré období, tady je pouze mokré a velmi mokré období." OK, řekli jsme si, přesuneme se tedy na jiný ostrov, kde je klimatická zóna příznivější - ne tak deštivá, chceme-li se věnovat ornitologii, kvůli které jsme na Filipíny letěli. Jenomže díky mé známé na ostrově Negros jsme zjistili, že stejné počasí je již několik dní na celých Visayas, i když jinak tam prší po celý rok spíše méně, a to prý v důsledku globálního oteplování. Takže klimatické zóny nám v tu dobu byly skoro k ničemu. Píšu skoro, protože na Luzonu a na Palawánu a taky na Mindanau tyto zóny stále platily. Takže shrnuto a podtrženo: Nespoléhejte se na předpověď počasí. Klimatické mapy používejte spíše jako orientační nástroj. Nezoufejte, i v dešti je na Filipínách hezky. ;)

Po příletu na Filipíny

komunikace na dálku
Plánujete-li strávit na Filipínách delší čas, je vhodné koupit si místní SIM kartu. My jsme si pořídili na doporučení kamarádky SMART Buddy SIM a já osobně jsem byla spokojená. Ceny se pohybují zhruba jako u našich operátorů s tím rozdílem, že volání do zahraničí je levnější, než kdybyste volali z české SIM karty. Kredit si lze dobít téměř všude v místních stáncích a to mnohdy i na vesnicích. Stačí říct prodavačce vaše telefonní číslo a částku, kterou chcete dobít.

Vztah Filipínců k bělochům
Ihned po příletu na letiště v Manile jsme byly s kamarádkou mile překvapeny tím, že místní prodavačka se s námi chtěla vyfotit. No proč ne. :) Po pár dnech zjistíte, že Filipínci milují focení se. A taky že milují bělochy. Všichni vás zdraví, mávají vám, ptají se, jak se máte, kam jdete, kolik vám je, a jak se jmenujete. A neustále vám opakují, že jste krásní. Otázaly jsme se naší známé z Negrosu, proč tomu tak je. Neuměla nám to rozumně vysvětlit nebo alespoň ne tak, abychom to s naším evropským myšlením pochopily. Prý je pro ně pocta plácnout si s Evropanem na ulici, mají nás rádi a hotovo.

Záměrně píšu s Evropanem, neboť někteří lidé projevují jistou nedůvěru a snad i antipatie k Američanům. Zřejmě je to důsledek americké okupace v dobách minulých. Ovšem není to tak, že by se vás všichni ptali, odkud jste a na základě toho se odvíjel jejich vztah k vám, alespoň mi to tak nepřipadalo. Většina lidí se chová přátelsky a neřeší, zda jste Evropan či Američan. Představte si to podobně jako náš vztah k Němcům. Někdo je zkrátka snese a jiný ne a dost to závisí na věku a povaze každého z nás.

povaha Filipínců
Filipínci jsou naprosto jiní než my. Nedovedu to asi dobře vysvětlit. Strávila jsem s nimi málo času na to, abych mohla vyvodit nějaké rozsáhlejší závěry. Nicméně, co mohu napsat je, že mi s nimi bylo vždycky dobře.

Je na nich hodně znát jejich "teplá" povaha. Snad j




autor:
datum vydání:
29. března 2012


Diskuze k článku „Filipíny – láska na celý život“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!