Filipíny – láska na celý život

autor: Alena Rulfová
Datum cesty: 27. 11. 2010 – 24. 1. 2011 Páni, Filipíny, no to je … jo, docela daleko, v tropech, nikoho tam nebudu znát, a pak ty různé nemoci, pavouci, krysy, švábi .. a dva měsíce je dlouhá doba. A co teprve povstalci na Mindanau! Tak takhle nějak jsem uvažovala před odletem na dobrodružnou cestu přes celý svět. V Čechách připadá člověku všechno strašně nebezpečné, už jenom slovo „tropy“ vyvolává mnoho děsivých představ. Navíc v očkovacím centru či u svého lékaře v ordinaci, kde se často snaží dostat z vás co nejvíce peněz a nikoliv vám rozumně poradit, se dozvíte, kolik hrozivých nemocí na vás v tropech číhá. Přitom nevěřím, že aspoň polovina z těhle rádoby odborníků na tropické choroby, kdy v tropech strávila déle než dva týdny.


data-title="mezipřistání na rajském ostrůvku Cagayan">mezipřistání na rajském ostrůvku Cagayan - klikněte pro zobrazení detailuúlovky na Cagayanu - klikněte pro zobrazení detailu

Počasí

Počasí na Filipínách by se dalo definovat třemi slovy "velmi slabě předpověditelné". Mnohokrát se nám stalo, že jsme se ptali místních lidí, jestli vědí, jaké bude následující dny počasí a setkali se s odpovědí typu "To ví jen Bůh.". Stejně tak jsme se marně snažili nalézt rozumnou předpověď na internetu. Filipínské počasí si víceméně tropí, co se mu v tropech zrovna zlíbí.

Nicméně určitý přehled vám poskytne mapa klimatických zón Filipín, kterou naleznete v již zmíněném velmi užitečném cestovatelském knižním průvodci od Lonely Planet. Na tuto mapu se můžete v podstatě spolehnout, pokud ovšem zrovna nejste na Filipínách v období, kdy se děje cosi divného.. Abyste mě lépe pochopili, popíšu vám, co se nám stalo počátkem ledna na ostrově Leyte. Přiletěli jsme a silně pršelo. Lidé, u kterých jsme bydleli, nám řekli, že už takhle prší bez ustání dva dny. Na Leyte se nejedná o nic výjimečného. Klimatická zóna je zde definována slovy "Suchá a deštivá sezóna nejsou jednoznačně určeny. Prší po většinu roku. Největší deště se vyskytují od listopadu do ledna." Naši hostitelé nám popsali počasí na Leyte, konkrétně v Taclobanu (Leyte je rozděleno na dvě klimatické zóny, Tacloban spadá do té deštivější.) slovy: "Tady neexistuje suché a mokré období




autor:
datum vydání:
29. března 2012


Diskuze k článku „Filipíny – láska na celý život“



 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!




Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2023 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.