Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit

autor: Petra Śtěpánková
Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v hromadách větví, odlehlých koutech, v borce starých stromů, dutinách, skulinách, mezi kameny v zídkách a na mnoha dalších místech.

listování v kapitolách článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je...'
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »

Přesto je pro zahradu přínosné nalákat další návštěvníky z hmyzí říše, kteří nám mohou pomoci s některými škůdci nebo s opylováním, a připravit pro ně nějaké speciální úkryty, v nichž najdou místo třeba pro rozmnožování. Pomocníků totiž není nikdy dost. Zvláště v letech, kdy se přemnoží třeba mšice. Pak přijdou na řadu berušky, škvoři nebo zlatoočka.

Kromě nich je dobré mít na přírodní zahradě i dostatek různých opylovačů, díky nimž budeme mít třeba lepší úrodu ovoce. K takovým tvorům patří nejenom včely medonosné, pro které můžeme zřídit úly, ale také pestrobarevní motýli a hlavně samotářské včelky a čmeláci. O nich popovídám v samostatné kapitolce a vylíčím vlastní zážitky s našimi včelkami na balkoně.

Všem těmto hmyzím pomocníkům můžeme na přírodní zahradě připravit tzv. hmyzí domečky nebo „hotely“, jak se často s oblibou nazývají. Není to vůbec nic složitého a často vám k tomu postačí materiál, který najdete buď přímo v přírodě, doma ve sklepě, na půdě, nebo na nějaké skládce stavebního odpadu. Pokud prozatím nemáte desky, prkna nebo překližkové bedýnky na větší hotýlek, můžete vyrobit jednoduché domečky pro škvory z terakotových květináčů nebo „hnízda“ pro samotářské včelky ze stonků některých rostlin nebo stébel rákosu, případně z nějakého dřevěného polínka. A pokud se přes zimu doma nudíte, můžete začít už dnes :-) a mít tak domečky připraveny na jaro. Začneme tedy od nejjednodušších „staveb“.


listování v kapitolách článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je...'
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »autor:
Petra Śtěpánková

datum vydání:
31. března 2016


Diskuze k článku „Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.