Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit

Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v hromadách větví, odlehlých koutech, v borce starých stromů, dutinách, skulinách, mezi kameny v zídkách a na mnoha dalších místech.

Hmyzí domeček - klikněte pro zobrazení detailuHmyzí domeček, autor: Petra
Śtěpánková, www.petrastepankova.cz
Přesto je pro zahradu přínosné nalákat další návštěvníky z hmyzí říše, kteří nám mohou pomoci s některými škůdci nebo s opylováním, a připravit pro ně nějaké speciální úkryty, v nichž najdou místo třeba pro rozmnožování. Pomocníků totiž není nikdy dost. Zvláště v letech, kdy se přemnoží třeba mšice. Pak přijdou na řadu berušky, škvoři nebo zlatoočka. Hmyzí domeček - klikněte pro zobrazení detailuHmyzí domeček
autor: Petra
Śtěpánková, www.petrastepankova.cz

Kromě nich je dobré mít na přírodní zahradě i dostatek různých opylovačů, díky nimž budeme mít třeba lepší úrodu ovoce. K takovým tvorům patří nejenom včely medonosné, pro které můžeme zřídit úly, ale také pestrobarevní motýli a hlavně samotářské včelky a čmeláci. O nich popovídám v samostatné kapitolce a vylíčím vlastní zážitky s našimi včelkami na balkoně.

Všem těmto hmyzím pomocníkům můžeme na přírodní zahradě připravit tzv. hmyzí domečky nebo „hotely“, jak se často s oblibou nazývají. Není to vůbec nic složitého a často vám k tomu postačí materiál, který najdete buď přímo v přírodě, doma ve sklepě, na půdě, nebo na nějaké skládce stavebního odpadu. Pokud prozatím nemáte desky, prkna nebo překližkové bedýnky na větší hotýlek, můžete vyrobit jednoduché domečky pro škvory z terakotových květináčů nebo „hnízda“ pro samotářské včelky ze stonků některých rostlin nebo stébel rákosu, případně z nějakého dřevěného polínka. A pokud se přes zimu doma nudíte, můžete začít už dnes :-) a mít tak domečky připraveny na jaro. Začneme tedy od nejjednodušších „staveb“.

Domeček pro škvory

Článek 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit' je rozdělen na více kapitol
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
»

Debata k článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Mladá kopřiva

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2020 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz