Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   —   Obchod.Bejvávalo.cz   —   originální samolepky na stěnu Pieris.cz   —   efektní sdílení PDF souborů DraGIF.cz

Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit

autor: Petra Śtěpánková
Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v hromadách větví, odlehlých koutech, v borce starých stromů, dutinách, skulinách, mezi kameny v zídkách a na mnoha dalších místech.

listování v kapitolách článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je...'
« předchozí
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Hmyzí domeček pro včelky samotářky

Co budete potřebovat:

jednodušší varianta:
duté stonky některých rostlin (křídlatky, divizny, trojpuku, nebo dalších trvalek či dřevin ze zahrádky – otestujte sami, které stonky jsou duté), nebo stébla rákosu, případně starou rákosovou rohož, nebo bezové větve s měkkou dření (tu si včelky vydlabou, ale je to pro ně pracnější),provázek.

Tip 1: Rákos najdete i v zimě skoro všude, kde je nějaké vlhčí místo. U nás na sídlišti roste docela často, vyfotila jsem ho na dvou místech, abyste věděli, co máte hledat :-) .

2. složitější varianta:
- dřevěné poleno délky do 25 cm
- vrtačku
- vrtáky průměru 0,3 – 0,8 cm

Tip 2: Polínko třeba budete mít doma nebo požádejte někoho z vašich známých, kteří topí v krbu nebo v kamnech dřevem :-) . Najdete mu o něco jiné využití.

Jak na to:

Varianta č. 1:

Fotogalerie k článkuSvázaná stébla - klikněte pro zobrazení detailuHmyzí domeček pro včelky samotářky 1 - klikněte pro zobrazení detailu
Stonky nastříháme tak, aby z jedné strany bylo pokud možno kolénko (u stébel) nebo byl stonek uzavřený. Pokud to nejde a máme stonky bez přehrádek, nevadí. Délka jednotlivých kousků by měla být mezi 10-20 cm. Stonky svážeme k sobě provázkem a zavěsíme na slunečné a zároveň chráněné místo. Pokud máme možnost, můžeme svazek opatřit malou stříškou proti dešti.

Tip 3: Místo stříšky můžeme stonky nebo stébla nastrkat buď do ustřižené PET lahve (odstříhneme kus hrdla a zarovnáme tak, aby délka PET lahve s dnem byla kolem 20 cm), nebo tvrdé papírové role od koberců. Pokud někde najdete cihlu s otvory, můžete stonky nastrkat do nich, aby byly chráněné, déle tak vydrží.

Varianta č. 2:

Fotogalerie k článkuHmyzí domeček pro včelky samotářky 2 - klikněte pro zobrazení detailu - klikněte pro zobrazení detailu
Vezmeme si polínko a vrtačkou do jedné jeho čelní stěny navrtáme s rozestupy otvory různých průměrů, hloubka závisí na délce vrtáku. Minimum je ale asi 3 cm (to vychází na jednu komůrku s vajíčkem), čím delší, tím lepší :-) .

Tip 4: Pokud nemáme polínko kde položit tak, aby bylo chráněno před deštěm a větrem, můžeme jej postavit na řeznou plochu a navrtat otvory ze všech stran. Nahoru pak dáme stříšku.

Do těchto domečků rády létají včelky zednice nebo čalounice, které do dlouhých skulin nejprve nanosí směs pylu a nektaru, na kterou pak nakladou jedno vajíčko a nakonec komůrku uzavřou buď kousky hlíny (zednice otvor tzv. zazdí), nebo sešitými kousky měkkých listů (čalounice otvor „začalouní“). Tak může být za sebou několik komůrek po celé délce (hloubce) skuliny. Mezi každou komůrkou s vajíčkem je opět přepážka z hlíny nebo listu.

Tip 5: Máte-li doma k dispozici nějaký kousek průhledné hadičky do vnitřního průměru 8 mm nebo plastovou zkumavku, tak můžete vyvrtat větší otvor a do něj tuto průhlednou výplň vložit. Pokud si právě tuto komůrku oblíbí nějaká včelka, můžete vývoj larviček z vajíčka až do dospělce pěkně čas od času pozorovat (ale s mírou a rozumem :-) ).

Podařilo se? Pokud ano a chtěli byste se s námi o Vaše výtvory podělit, budeme rádi. Stačí nám poslat fotky buď emailem nebo přes Facebook.

Přeji radostné tvoření a ještě radostnější pozorování včelek, které se Vám v domečcích uhnízdí.


listování v kapitolách článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je...'
« předchozí
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »
autor:
Petra Śtěpánková
www stránky: www.petrastepankova.cz

datum vydání:
31. března 2016


 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!
Nabízíme Vám také možnost zveřejnění reklamního článku, kterým můžete oslovit tisíce našich čtenářů.

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2021 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozováný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.