Naše projekty:   magazín Bejvávalo.cz   •   obchod Bejvávalo.cz   •   magazín Příroda.cz   •   samolepky na stěnu Pieris.cz   •   plastikové modely Plastikáče.cz   •   převod PDF na GIF animace DraGIF.cz

 
 
 
 

Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit

Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v hromadách větví, odlehlých koutech, v borce starých stromů, dutinách, skulinách, mezi kameny v zídkách a na mnoha dalších místech.

Śtěpánková, www.petrastepankova.cz">Zavěšený domeček pro škvory - klikněte pro zobrazení detailuZavěšený domeček pro škvory, autor: Petra
Śtěpánková, www.petrastepankova.cz
Co budete potřebovat:
Materiál na výrobu domečku pro škvory - klikněte pro zobrazení detailuMateriál na výrobu domečku pro škvory
autor: Petra
Śtěpánková, www.petrastepankova.cz
- keramický či terakotový květináč (nejlépe neglazovaný) - provázek - kousek pletiva - trochu slámy nebo sena - To je všechno. Žádný drahý nebo nedostupný materiál.

Tip 1: Terakotové květináče se dají buď koupit (v zahrádkářských potřebách, květinářství apod.), nebo se ptejte známých, babičky nebo dědečka, jestli náhodou nějaký starý nemají. Pak ho stačí jen pořádně umýt, případně vydesinfikovat. Trochu suché trávy nasbíráte venku vždycky (pokud není zrovna půl metru sněhu.

A teď můžeme vyrábět:

Dírkou dna květináče protáhneme kus provázku a uděláme očko, aby se dal květináč pověsit dnem vzhůru. Pak květináč naplníme hrstkou suché slámy nebo sena a otvor přetáhneme pletivem s malými oky, aby nám obsah nevypadával.

Tip 2: Je-li otvor dna květináče příliš velký, můžeme si pomoci kouskem větvičky (případně velkým korálkem). Provázek obvážeme kolem kousku větvičky (provlékneme korálkem) a pak očko protáhneme otvorem – mrkněte na fotky:

Fotogalerie k článkuZavěšení domečku pro škvory - klikněte pro zobrazení detailuZavěšení domečku pro škvory 2 - klikněte pro zobrazení detailu
Hotový domeček pro škvory - klikněte pro zobrazení detailuHotový domeček pro škvory
autor: Petra
Śtěpánková, www.petrastepankova.cz
Tip 3: Pokud nemáte pletivo s malými oky, můžete použít síťku od citrusového ovoce (prodávají se v nich větší balení ovoce) nebo kus síťového, tzv. rašlového, pytle na cibuli nebo brambory. Květináč naplněný trávou nebo slámou obalíte síťkou a nahoře svážete provázkem a uděláte očko na pověšení.

HOTOVO! To byla rychlovka, že? A teď už stačí tento domeček pověsit někam na strom ke kmeni tak, aby si do něj nalezli škvoři a ukryli se v něm.

Hmyzí domeček pro včelky samotářky

Co budete potřebovat:

jednodušší varianta:
duté stonky některých rostlin (křídlatky, divizny, trojpuku, nebo dalších trvalek či dřevin ze zahrádky – otestujte sami, které stonky jsou duté), nebo stébla rákosu, případně starou rákosovou rohož, nebo bezové větve s měkkou dření (tu si včelky vydlabou, ale je to pro ně pracnější),provázek.Debata k článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit'

Reklama

Tapety na plochu


tapeta Žirafa

Vyhledávání


Reklama

Chcete nás podpořit?

Přidejte si na své stránky naši ikonu.
Příroda.cz - příroda, ekologie, životní prostředí, život
Návod naleznete zde.


© 2004 - 2019 PŘÍRODA.cz - registrace ISSN 1801-2787       další odkazy:
  • napište nám
  • vtipy o zvířatech
  • o nás

  • Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
    Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.   RSS kanál serveru www.Příroda.cz