Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit

autor: Petra Śtěpánková
Na správné přírodní zahradě si najdou užiteční živočichové i hmyz mnoho úkrytů, kupříkladu v hromadách větví, odlehlých koutech, v borce starých stromů, dutinách, skulinách, mezi kameny v zídkách a na mnoha dalších místech.

listování v kapitolách článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je...'
« předchozí
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »


Domeček pro škvory

Co budete potřebovat:
- keramický či terakotový květináč (nejlépe neglazovaný) - provázek - kousek pletiva - trochu slámy nebo sena - To je všechno. Žádný drahý nebo nedostupný materiál.

Tip 1: Terakotové květináče se dají buď koupit (v zahrádkářských potřebách, květinářství apod.), nebo se ptejte známých, babičky nebo dědečka, jestli náhodou nějaký starý nemají. Pak ho stačí jen pořádně umýt, případně vydesinfikovat. Trochu suché trávy nasbíráte venku vždycky (pokud není zrovna půl metru sněhu.

A teď můžeme vyrábět:

Dírkou dna květináče protáhneme kus provázku a uděláme očko, aby se dal květináč pověsit dnem vzhůru. Pak květináč naplníme hrstkou suché slámy nebo sena a otvor přetáhneme pletivem s malými oky, aby nám obsah nevypadával.

Tip 2: Je-li otvor dna květináče příliš velký, můžeme si pomoci kouskem větvičky (případně velkým korálkem). Provázek obvážeme kolem kousku větvičky (provlékneme korálkem) a pak očko protáhneme otvorem – mrkněte na fotky:

Fotogalerie k článkuZavěšení domečku pro škvory - klikněte pro zobrazení detailuZavěšení domečku pro škvory 2 - klikněte pro zobrazení detailu
Tip 3: Pokud nemáte pletivo s malými oky, můžete použít síťku od citrusového ovoce (prodávají se v nich větší balení ovoce) nebo kus síťového, tzv. rašlového, pytle na cibuli nebo brambory. Květináč naplněný trávou nebo slámou obalíte síťkou a nahoře svážete provázkem a uděláte očko na pověšení.

HOTOVO! To byla rychlovka, že? A teď už stačí tento domeček pověsit někam na strom ke kmeni tak, aby si do něj nalezli škvoři a ukryli se v něm.


listování v kapitolách článku 'Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je...'
« předchozí
  1. Proč je hmyz na zahradě důležitý
  2. Domeček pro škvory
  3. Hmyzí domeček pro včelky samotářky
  4. Kompletní fotogalerie k článku
další »autor:
Petra Śtěpánková

datum vydání:
31. března 2016


Diskuze k článku „Hmyzí domeček - proč by neměl chybět na zahradě a jak je vyrobit“ 

Líbí se Vám naše články? Sledujte nás na Facebooku nebo pomocí RSS kanálu!

Další publikování a šíření obsahu serveru Příroda.cz je bez souhlasu provozovatele zakázáno.
Pokud chcete nějaký obsah převzít tak nás prosím kontaktujte.

© 2004 - 2022 PŘÍRODA.cz
ISSN 1801-2787

Magazín PŘÍRODA.cz je soukromý projekt, provozovaný už od svého začátku v roce 2004 zcela BEZ DOTACÍ či jakékoliv jiné státní podpory.